21.03.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 marca 2007 r., sygn. I GSK 938/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędziowie NSA Tadeusz Cysek (spr.) Janusz Zajda Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 września 2005 r. sygn. akt 3/I SA/Po 2955/02 w sprawie ze skargi K. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] października 2002 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 29 września 2005 r., sygn. akt 3/1 SA/Po 2955/02, po rozpatrzeniu skargi K. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia 31 października 2002 r. Nr [...] w przedmiocie wymiaru cła - oddalił skargę.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Dyrektor Urzędu Celnego w Poznaniu przyjął zgłoszenia celne SAD OBR nr [...] z dnia [...] października 1999 r., [...] z dnia [...] listopada 1999 r., [...] z dnia [...] listopada 1999 r., [...] z dnia [...] grudnia 1999 r. oraz [...] z dnia 20 stycznia 2000 r., obejmując przedmiotowy towar (odzież używaną sortowaną) procedurą dopuszczenia do obrotu i określając kwotę długu celnego w oparciu o obniżone stawki celne dla produktów pochodzących z obszaru Unii Europejskiej.

Po dokonaniu weryfikacji deklaracji eksportera sporządzonych na fakturach dołączonych odpowiednio do powyższych dokumentów SAD, niemieckie władze celne nie potwierdziły rzetelności danych w nich zawartych i pismem z dnia 19 września 2001 r. poinformowały polski organ celny o tym, że towary figurujące na fakturach są towarami niepochodzącymi z obszaru Unii Europejskiej w rozumieniu postanowień Protokołu nr 4 Układu Europejskiego.

Mając na względzie powyższe, Naczelnik Urzędu Celnego w Kaliszu w dniu [...] lipca 2002 r. decyzją nr [...] uznał przedmiotowe zgłoszenia celne za nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowanych preferencji, stawek celnych i obliczenia kwoty długu celnego oraz określił tę kwotę w oparciu o stawki celne konwencyjne w związku z przedłożeniem przez eksportera retrospektywnie wystawionego świadectwa pochodzenia nr A 850172 z dnia 8 maja 2002 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty