04.04.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2007 r., sygn. I GSK 1123/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Chromicki (spr.) Sędziowie Andrzej Kisielewicz NSA Jerzy Sulimierski Protokolant Anna Fyda po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki Cywilnej R. K., E. A., P. K. w Legionowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2005 r. sygn. akt 3/I SA/Po 287/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki Cywilnej R. K., E. A., P. K. w Legionowie na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] marca 2002 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [...] Spółki Cywilnej R. K., E. A., P. K. w Legionowie na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie kwotę 531,76 zł (pięćset trzydzieści jeden złotych siedemdziesiąt sześć groszy) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zaskarżonym wyrokiem z dnia

7 grudnia 2005 r., sygn. akt 3/I SA/Po 287/03 oddalił skargę R. K., E. A. i P. K. wspólników spółki cywilnej [...] w Legionowie na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia [...] marca 2002 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd oparł swoje orzeczenie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, z których wynikało, że Dyrektor Urzędu Celnego w Rzepinie decyzją z dnia [...] czerwca 2001 r., nr [...] uznał zgłoszenie celne zawarte w dokumencie SAD Nr [...] z dnia 17 czerwca 2000 r. za nieprawidłowe w zakresie sposobu deklarowania stawki celnej i kwoty długu celnego, towaru sprowadzonego z Holandii przez spółkę cywilną [...] w postaci róż ciętych I i II gatunku. W zgłoszeniu celnym strona zaklasyfikowała róże do kodu PCN 0603 10 10 1, stosując dla róż I gatunku stawkę celną autonomiczną w wysokości 0,06 EUR od sztuki, a dla róż II gatunku stawkę celną konwencyjną w wysokości 45% od wartości celnej towaru. Organ celny określił kwotę długu celnego, stosując do całego towaru jednolitą stawkę celną autonomiczną oraz wezwał importera do uiszczenia niedoboru cła wraz z należnymi odsetkami wyrównawczymi, liczonymi od dnia powstania długu do dnia zapłaty. W uzasadnieniu organ stwierdził, że Taryfa celna dla kwiatów ciętych (róż) pochodzących z jednego kraju i klasyfikowanych do jednego kodu PCN, nie zawierającego podziału na gatunki kwiatów, przewiduje stawki celne w zależności od okresu importu, to jest od 1 czerwca do 31 października i od 1 listopada do 31 maja. Regulacja zawarta w pkt 3 części pierwszej Taryfy celnej zezwala na wybór stawki, według której kwota cła jest niższa, jednakże przy uwzględnieniu albo łącznej wartości całego towaru, albo łącznej ilości lub masy towaru, bez uwzględnienia podziału na gatunki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty