Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2007 r., sygn. I GSK 214/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.), Sędziowie NSA Jan Bała, Jacek Chlebny, Protokolant Anna Wróblewska, po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "[...]" K. C. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 października 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 2658/04 w sprawie ze skargi "[...]" K. C. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji dotyczącej opłaty manipulacyjnej dodatkowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 października 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 2658/04 oddalił skargę K. C. "[...]" na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2004 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w zakresie wymiaru opłaty manipulacyjnej dodatkowej.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
Decyzjami z dnia [...] kwietnia i [...] maja 2000 r. Dyrektor Urzędu Celnego w W. wymierzył Agencji Celnej "[...]" opłaty manipulacyjne dodatkowe za wykonywanie czynności służbowych poza siedzibą urzędu celnego.
W dniu [...] stycznia 2003 r. K. C. prowadzący Agencję Celną "[...]", w trybie art. 265- Kodeksu celnego, złożył do Naczelnika Urzędu Celnego w P. wnioski o uchylenie decyzji Dyrektora Urzędu Celnego w W. wymierzających opłaty manipulacyjne dodatkowe, żądając ich zwrotu jako nienależnie pobranych.
Decyzjami z dnia [...] czerwca 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego I w W. odmówił uchylenia decyzji Dyrektora Urzędu Celnego.
Po rozpatrzeniu odwołań K. C. Dyrektor Izby Celnej w W. w dniu [...] lipca 2004 r. decyzją nr [...] i [...] utrzymał w mocy decyzje organu celnego I instancji.
Oddalając skargę K. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podkreślił, że decyzje Dyrektora Urzędu Celnego w W. wymierzające Agencji Celnej "[...]" opłaty manipulacyjne dodatkowe stały się ostateczne wobec nieskorzystania przez zainteresowanego ze środków odwoławczych, o których Agencja została poinformowana. Skarżący w dniu [...] stycznia 2003 r. wystąpił z wnioskami o uchylenie ostatecznych decyzji wymiarowych w trybie art. 265- Kodeksu celnego oraz o zwrot nienależnie pobranych opłat, nie wskazując podstawy prawnej, na podstawie której żądał zwrotu należności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty