Wyrok NSA z dnia 1 marca 2007 r., sygn. I GSK 739/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędziowie Rafał Batorowicz NSA Cezary Pryca Protokolant Katarzyna Grzelak po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 grudnia 2005 r. sygn. akt SA/Sz 217/05 w sprawie ze skargi E. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, po rozpoznaniu skargi E. D., wyrokiem z dnia 7 grudnia 2005 r. sygn. akt SA/Sz 217/05, uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie określenia długu celnego, podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług w imporcie oraz zasądził na rzecz skarżącej koszty postępowania. Ponadto Sąd stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji podał między innymi, że E. D. w maju 2000 r. wprowadziła na polski obszar celny samochód osobowy marki Opel Kadett kombi, który został objęty procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła. Właścicielka z powodu złego stanu technicznego auta, opuszczając polski obszar celny, pozostawiła je pod opieką ojca. O fakcie tym nie powiadomiła właściwego organu celnego, naruszając tym samym warunki procedury odprawy czasowej. Konsekwencją czego było powstanie z dniem 1 czerwca 2000 r. długu celnego oraz obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym. Przeciwko dłużniczce - E. D. toczyło się postępowanie karne skarbowe, które ostatecznie zakończyło się wyrokiem Sądu Okręgowego w Koszalinie z dnia 3 czerwca 2003 r. (sygn. akt V Ka 80/03) uniewinniającym ją od popełnienia przestępstwa skarbowego określonego w art. 88 § 1 k.k.s. Sąd Rejonowy w Kołobrzegu postanowieniem z dnia 14 lipca 2003 r. orzekł o zwrocie samochodu E. D.. Naczelnik Urzędu Celnego w Kołobrzegu decyzją z dnia 1 marca 2004 r. określił E. D. kwotę długu celnego oraz należne podatki. Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie, na skutek odwołania E. D., decyzją z dnia 23 czerwca 2004 r. uchylił decyzję organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Naczelnik Urzędu Celnego w Koszalinie decyzją z dnia 4 października 2004 r. ponownie określił stronie dług celny, podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy. Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie decyzją z dnia 2 lutego 2005 r. uchylił decyzję organu I instancji w zakresie określenia podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego i orzekł co do istoty sprawy, zaś w pozostałej części utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Koszalinie. W motywach rozstrzygnięcia organ II instancji odniósł się do zarzutów podniesionych przez E. D. w odwołaniu, dotyczących związania organu celnego wynikiem postępowania karnego skarbowego, żądania naprawy auta przez organ celny oraz zasadności zastosowania przy rozstrzyganiu sprawy przepisów Kodeksu celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty