01.03.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2007 r., sygn. I GSK 1467/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Chromicki (spr.), Sędzia NSA Jan Bała, Sędzia WSA del. do NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz, Protokolant Anna Fyda, po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. S. "[...]" w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 2791/04 w sprawie ze skargi B. S. "[...]" w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...]sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 8 listopada 2005 r., sygn. akt V SA/Wa 2791/04 oddalił skargę "[...]" - B. S, w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] sierpnia 2004 r., Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy. W dniu [...] sierpnia 2000 r. "[...]" - B. S. w Warszawie zgłosiła za pośrednictwem Agencji Celnej "[...]" na podstawie dokumentu SAD nr [...] do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzony z Bułgarii towar, deklarując wobec niego stawkę celną obniżoną w wysokości 0 %. Do zgłoszenia celnego strona załączyła fakturę o numerze 0695 z dnia 5 sierpnia 2000 r. Podstawą do zastosowania stawki celnej obniżonej było świadectwo przewozowe EUR.1 o numerze 0108691 z dnia 5 sierpnia 2000 r., wystawione przez bułgarskie władze celne.

W wyniku dochodzenia przeprowadzonego przez organy celne ustalono, iż w procedurze tranzytu w urzędzie celnym granicznym, przedkładano inne dokumenty handlowe niż w urzędzie celnym przeznaczenia. Analiza dokumentów wykazała rozbieżności w opisie asortymentu wyszczególnionego w fakturach przedstawianych do zgłoszenia celnego w procedurze tranzytu oraz w fakturach stanowiących załączniki do zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu. Główny Urząd Ceł wystąpił do bułgarskich władz celnych z wnioskiem o weryfikację faktur i świadectw pochodzenia. Pismem z dnia 19 listopada 2001 r., w odpowiedzi na wniosek polskich władz celnych, bułgarskie władze celne poinformowały, że faktury przedstawiane do odprawy celnej w urzędzie celnym w [...] są zgodne z tymi, które zostały przedstawione do odprawy celnej na granicy, ale różnią się od przedstawionych do odprawy celnej w urzędzie celnym przeznaczenia. W odpowiedzi na ponowne zwrócenie się przez polskie władze celne z wnioskiem o sprawdzenie autentyczności faktur oraz ustalenie, czy w sprawie nie występują faktury uzupełniające lub wyrównujące ceny sprzedaży towarów, ustalenie rzeczywistej ceny sprzedaży, rodzaju i ilości sprzedanych towarów, sposobu i kwoty zapłaty za towar, bułgarskie władze celne poinformowały pismem z dnia 17 maja 2002 r., że podpis na kopiach przekazanych faktur nie jest podpisem eksportera - firmy "[...]" i pieczęcie znajdujące się na tych fakturach nie odpowiadają pieczęciom Spółki. Ponadto świadectwa pochodzenia, w których firma "[...]" figuruje jako eksporter, nie zostały wystawione przez władze celne w [...]. Również faktura numer [...] z dnia [...]sierpnia 2000 r. różni się od faktury przedłożonej przez stronę do zgłoszenia celnego z dnia [...] sierpnia 2000 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty