27.03.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 marca 2007 r., sygn. I GSK 738/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie Cezary Pryca (spr.) NSA Janusz Zajda Protokolant Natalia Filipiak po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] S.A. w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 listopada 2005 r. sygn. akt I SA/Kr 378/03 w sprawie ze skargi [...] S.A. w Krakowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] stycznia 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznanie zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od [...] S.A. w Krakowie na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Krakowie kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego:

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 listopada 2005 r., sygn. akt I SA/Kr 378/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę [...] S.A. (obecnie [...] S.A. ) z siedzibą w Krakowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] stycznia 2003 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz odmowy zwrotu kwoty uiszczonego cła.

Sąd oparł się na następującym stanie faktycznym sprawy.

W dniu [...] stycznia 2002 r. [...] S.A. z siedzibą w Krakowie dokonały w Oddziale Celnym w Krakowie zgłoszenia celnego towaru określonego w dokumencie SAD nr [...] jako "tłuszcz roślinny - Akomel S oraz Akomic 2000" do procedury dopuszczenia do obrotu. Spółka zadeklarowała w dokumencie SAD kod PCN 1516 20 98 0 ze stawką celną 13%.

W związku z wynikami kontroli przeprowadzonej w siedzibie importera Naczelnik Urzędu Celnego I w Krakowie decyzją z dnia [...] września 2002 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym klasyfikacji towaru, stawki celnej oraz kwoty wynikającej z długu celnego, wskazując jako prawidłowy kod PCN 1517 90 99 0 Taryfy celnej ze stawką celną 30%, jak również odmówił zwrotu kwoty uiszczonego cła oraz określił wysokość długu celnego w prawidłowej wysokości. Organ celny podniósł, że podstawą do prawidłowej klasyfikacji produktu i zadeklarowania kodu taryfy celnej w zgłoszeniu celnym jest skład surowcowy tego produktu. Zdaniem organu przedmiotowy towar jest jadalną mieszaniną tłuszczy roślinnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty