03.04.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2007 r., sygn. I GSK 1178/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędzia WSA del. Arkadiusz Despot-Mładanowicz Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 3 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 22 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Bd 752/05 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe I oddala skargę kasacyjną; II zasądza od [...] Spółki z o.o. w T. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Toruniu kwotę 1.800 zł (tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 lutego 2006 r. o sygnaturze I SA/Bd 752/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę [...] Spółki z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia [...] października 2005 r. o nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe. Decyzją tą organ celny II instancji rozstrzygał przedmiotową sprawę po raz trzeci z uwagi na uchylenie dwóch poprzednich jego decyzji przez Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Bydgoszczy (wyrok z dnia 18 czerwca 2003 r.) oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (wyrok z dnia 13 października 2004 r.). Decyzja Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia 6 października 2005 r. utrzymała w mocy decyzję organu I instancji z dnia 9 listopada 2001 r.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że zgłoszenie celne dokonane przez skarżącą według dokumentu SAD z dnia [...] lutego 2001 r. o nr [...] objęte procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzonego z Niemiec napoju alkoholowego o nazwie Wino [...] z zawartością alkoholu 14,5% w zakresie klasyfikacji taryfowej nie jest prawidłowe. Towar ten nie jest winem a koktajlem alkoholowym stanowiącym mieszaninę wina i wódki. Powinien być zakwalifikowany do kodu PCN 2208 90 69 9 obejmującego alkohol etylowy nie skażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj., wódki, likiery i inne napoje alkoholowe, a nie do kodu PCN 2205 10 10 0 obejmującego wermut i inne wina ze świeżych winogron, przyprawione roślinami lub substancjami aromatycznymi w pojemnikach zawierających 2 l lub mniej, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu wynoszącej 18% obj. lub mniejszej. W związku z tym zastosowano stawkę celną 105% zamiast stawki celnej obniżonej 17%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty