Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2007 r., sygn. I GSK 294/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak (spr.) Sędziowie NSA Andrzej Kuba Czesława Socha Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 5 października 2005 r. sygn. akt III SA/Łd 809/04 w sprawie ze skargi M. M. Spółki z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, II. zasądza od M. M. Spółka z o.o. w [...] na rzecz Dyrektora Izby Celnej w [...] kwotę 235 złotych (dwieście trzydzieści pięć złotych) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 5 października 2005 r. sygn. akt III SA/Łd 809/04 w sprawie ze skargi M. M. Spółki z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] sierpnia 2004 r. nr

[...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, uchylił zaskarżoną decyzję, zasądził od Dyrektora Izby Celnej w

[...] na rzecz M. M. Sp. z o.o. w [...] kwotę 295 zł tytułem kosztów

postępowania, orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekał na podstawie następującego stanu sprawy:

Decyzją z dnia [...] lutego 2004 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego II w [...] uznał zgłoszenie celne nr [...] za nieprawidłowe w części dotyczące kwalifikacji towaru i określił kwotę wynikającą z długu celnego oraz kwotę podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu organ wskazał, iż Spółka dokonała zgłoszenia celnego zawartego w dokumencie SAD nr [...], wnioskując o objęcie procedurą celną i dopuszczenia do obrotu towarów opisanych jako "związki aminowe z tlenową grupą funkcyjną", zaliczając je do pozycji 2922 Taryfy celnej. Organ wskazał, iż na dzień przyjęcia zgłoszenia celnego Taryfa celna przyjęła nazewnictwo i pełne zasady /070200/00/006991interpretacji Scalonej Nomenklatury Określania i Kodowania encją w sprawie Zharmonizowania Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów z 1983 r., obejmującTowarów wprowadzonej w życie Międzynarodową Konwą Polskę od 1 stycznia 1996 r. Organ wskazał również, że zgodnie z fakturą nr [...] z dnia [...] października 2000 r. przedmiotem odprawy celnej był preparat o nazwie "Multipower L-Carnitine", zaś według zezwolenia nr ZPU-4433-PD-188/MK/01 w skład tego preparatu wchodzą między innymi hydrolizowane białka ziemniaczane, sorbitol, stearynian magnezu, co oznacza, że preparat ten stanowi mieszaninę różnych substancji spożywczych. W ocenie organu, biorąc pod uwagę skład i charakter preparatu, należało go sklasyfikować do kodu PCN 2106 90 92 0, zaś fakt, iż preparat stanowi mieszaninę różnych substancji spożywczych przesądza o braku możliwości zaklasyfikowania go do pozycji 2922, ponieważ obejmuje ona wyłącznie wyodrębnione, zdefiniowane związki organiczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne