27.03.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 marca 2007 r., sygn. I GSK 806/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędziowie NSA Zofia Borowicz (spr.) Joanna Kabat - Rembelska Protokolant Tomasz Filipowicz po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...]Spółki z o.o. w Głubczycach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 stycznia 2006 r. sygn. akt III SA/Wr 271/05 w sprawie ze skargi [...]Spółki z o.o. w Głubczycach na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od [...] Spółki z o.o. w Głubczycach na rzecz Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem, oddalił skargę [...] Spółki z o. o. z siedzibą w Głubczycach na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że Naczelnik Urzędu Celnego we Wrocławiu decyzją z dnia 14 lutego 2005 r. uznał, dokonane przez skarżącą, zgłoszenia celne z dnia 5 czerwca 2002 r., 24 czerwca 2002 r., 12 sierpnia 2002 r., 11 września 2002 r., 15 października 2002 r., 29 listopada 2002 r., 31 grudnia 2002 r., za nieprawidłowe w części dotyczącej taryfikacji towaru siarczan glukozaminy oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego. Rozstrzygniecie to zostało utrzymane w mocy decyzją Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 30 kwietnia 2005 r., zaskarżoną następnie do sądu administracyjnego.

Oddalając skargę Sąd podniósł, że przeprowadzona w sprawie kontrola legalności zaskarżonej decyzji nie wykazała, aby uchybiała ona przepisom postępowania oraz przepisom prawa materialnego w sposób uzasadniający wyeliminowanie jej z obrotu prawnego. Spór w tej sprawie sprowadza się do zastosowania przez strony stosunku celno - prawnego odmiennej taryfikacji sprowadzonych towarów. [...] Spółka z o.o. zgłaszając towary o nazwie handlowej siarczan glukozaminy do odprawy celnej, zadeklarowała je do kodu PCN 2106 90 98 0, organy celne natomiast po analizie materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie uznały , że prawidłowy kod to PCN 2922 50 00 0. W związku z tym okolicznością istotną dla rozstrzygnięcia i wymagającą prawidłowego ustalenia, jest stan towaru. Należności celne przywozowe są wymagalne bowiem według stanu towaru w dniu zgłoszenia celnego i według stawek w tym dniu obowiązujących. Zgodnie przy tym z art. 13 Kodeksu celnego cła określane są na podstawie taryfy celnej lub innych środków taryfowych (§ 1), klasyfikację określa kod taryfy celnej towarów zawarty w taryfie celnej (§ 5 i 6), do której wyjaśnienia mają charakter norm prawnych (§ 7). W tym zakresie materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia stanowią przepisy aktów wykonawczych do Kodeksu celnego, którymi są przepisy rozporządzenia RM z dnia 11 grudnia 2001r., w sprawie ustanowienia Taryfy celnej (Dz. U. Nr 146, poz. 1639) - zwane dalej Taryfą celną i rozporządzenie Ministra Finansów z 24 sierpnia 1999 r. -w sprawie wyjaśnień do Taryfy celnej (Dz. U. Nr 74, poz.830) - zwane dalej wyjaśnieniami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty