27.09.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 wrzenia 2007 r., sygn. I GSK 2160/06

Upływ trzyletniego terminu od dnia powstania długu celnego, skutkujący obowiązkiem zastosowania przez organ celny art. 2652 pkt 1 Kodeksu celnego oznacza, że bez znaczenia dla wyniku sprawy wpierw administracyjnej a następnie sądowoadministracyjnej pozostają zarzuty naruszenia prawa w postępowaniu zwykłym zakończonym decyzją, której stwierdzenia nieważności domaga się strona.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński Joanna Kabat -Rembelska Protokolant Ewa Babik po rozpoznaniu w dniu 27 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 maja 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 57/06 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 26 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o uznaniu zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 26 października 2005 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej uznania zgłoszeń celnych za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że decyzja ta utrzymała w mocy decyzję tego organu z dnia 30 września 2004 r. odmawiającą wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego II w Warszawie z dnia 24 grudnia 2002 r., uznającej dokonane przez Spółkę zgłoszenia celne według dokumentów SAD z dnia 6, 11, 13, 17, 19, 24, 27 i 28 stycznia 2000 r. za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i wymiaru cła. Odmawiając wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji organ wskazał na treść przepisu art. 2652 pkt 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802), zwanej dalej Kodeksem celnym i stwierdził, że w niniejszej sprawie wniosek strony został wniesiony po upływie określonego w tym przepisie trzyletniego terminu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp