Wyrok NSA z dnia 11 wrzenia 2007 r., sygn. I GSK 2004/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędziowie Jan Bała (spr.) NSA Zofia Borowicz Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 11 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 16 maja 2006 r. sygn. akt III SA/Lu 92/06 w sprawie ze skargi "[...]" S.A. w likwidacji w Lublinie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od "[...]" S.A. w likwidacji w Lublinie na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej kwotę 691 (sześćset dziewięćdziesiąt jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 16 maja 2006 r., sygn. akt III SA/Lu 92/06 po rozpoznaniu skargi "[...]" S.A. w likwidacji w Lublinie - dalej "[...]" S.A - na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] stycznia 2006 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej towaru oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług - uchylił zaskarżoną decyzję i określił, że nie podlega ona wykonaniu.
Sąd orzekał w następującym stanie sprawy. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie z dnia [...] października 2005 r., nr [...] uznającą zgłoszenie celne SAD nr [...] z dnia [...] lutego 2004 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej towaru oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że w dniu [...]lutego 2004 r. Spółka "[...]" S.A na podstawie zgłoszenia celnego SAD nr [...] zgłosiła towar do stosownej procedury celnej. Organ celny I instancji objął towar procedurą dopuszczenia do obrotu, ustalił wartość celną w oparciu o załączoną fakturę, określił powstałe z mocy prawa zobowiązanie do uiszczenia należności celnych i podatkowych oraz powiadomił stronę o zarejestrowaniu kwoty wynikającej z długu celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty