27.03.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 marca 2007 r., sygn. I GSK 792/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędziowie NSA Zofia Borowicz Joanna Kabat - Rembelska Protokolant Tomasz Filipowicz po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Głubczycach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 stycznia 2006 r. sygn. akt III SA/Wr 277/05 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Głubczycach na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od [...] Spółki z o.o. w Głubczycach na rzecz Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu kwotę 900 /dziewięćset/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem, oddalił skargę [...] Spółki z o. o. z siedzibą w Głubczycach na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że Naczelnik Urzędu Celnego we Wrocławiu decyzją z dnia 15 marca 2005 r. uznał, dokonane przez skarżącą, zgłoszenie celne z dnia 23 grudnia 2002 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej taryfikacji towaru siarczan glukozaminy oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego. Rozstrzygniecie to zostało utrzymane w mocy decyzją Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 30 kwietnia 2005 r., zaskarżoną następnie do sądu administracyjnego.

Oddalając skargę Sąd podniósł, że przeprowadzona w sprawie kontrola legalności zaskarżonej decyzji nie wykazała, aby uchybiała ona przepisom postępowania oraz przepisom prawa materialnego w sposób uzasadniający wyeliminowanie jej z obrotu prawnego. Spór w tej sprawie sprowadza się do zastosowania przez strony stosunku celno - prawnego odmiennej taryfikacji sprowadzonych towarów. [...] Spółka z o.o. zgłaszając towary o nazwie handlowej siarczan glukozaminy do odprawy celnej, zadeklarowała je do kodu PCN 2106 90 98 0, organy celne natomiast po analizie materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie uznały , że prawidłowy kod to PCN 2922 50 00 0. W związku z tym okolicznością istotną dla rozstrzygnięcia i wymagającą prawidłowego ustalenia, jest stan towaru. Należności celne przywozowe są wymagalne bowiem według stanu towaru w dniu zgłoszenia celnego i według stawek w tym dniu obowiązujących. Zgodnie przy tym z art. 13 Kodeksu celnego cła określane są na podstawie taryfy celnej lub innych środków taryfowych (§ 1), klasyfikację określa kod taryfy celnej towarów zawarty w taryfie celnej (§ 5 i 6), do której wyjaśnienia mają charakter norm prawnych (§ 7). W tym zakresie materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia stanowią przepisy aktów wykonawczych do Kodeksu celnego, którymi są przepisy rozporządzenia RM z dnia 11 grudnia 2001r., w sprawie ustanowienia Taryfy celnej (Dz. U. Nr 146, poz. 1639) - zwane dalej Taryfą celną i rozporządzenie Ministra Finansów z 24 sierpnia 1999 r. -w sprawie wyjaśnień do Taryfy celnej (Dz. U. Nr 74, poz.830) - zwane dalej wyjaśnieniami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty