20.09.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 wrzenia 2007 r., sygn. II GSK 127/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska Anna Robotowska Protokolant Anna Tomaka - Magdoń po rozpoznaniu w dniu 20 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C.C. de C.S. z siedzibą w L., B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 grudnia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1571/06 w sprawie ze skargi C.C. de C.S. z siedzibą w L., B. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę C.C de C.S z siedzibą w B. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 8 marca 2006 r., nr [...] odmawiającą stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy "CAFE PELE" R-117914 udzielonego na rzecz uczestnika postępowania - P.P.K. "A." Sp. z o.o. w P., w odniesieniu do towarów: koncentrat śmietanki i kawa w klasach 29, 30 Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług.

Z ustalonego przez Sąd I instancji stanu faktycznego wynika, że Urząd Patentowy uznał za bezsporny fakt nieużywania przez uczestnika postępowania tego znaku w okresie pięciu lat, ale przyjął, że nastąpiło to z ważnych powodów. Przeszkodą do wprowadzenia na polski rynek spornego znaku było toczące się w latach 2001-2004 pomiędzy tymi stronami postępowanie cywilne. Sąd Okręgowy w P. wyrokiem z dnia 20 listopada 2003 r., sygn. akt [...] nakazał uczestnikowi postępowania natychmiastowe zaprzestanie używania nazwy "CAFE PELE" dla oznaczania produkowanych, konfekcjonowanych i sprzedawanych wyrobów, w szczególności kawy i koncentratów śmietanki. Jednakże na skutek apelacji, wyrok ten został zmieniony orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w P. z dnia 6 października 2004 r., sygn. akt [...]. Zdaniem organu, nawet po zakończeniu postępowania cywilnego nie ustały ważne powody nieużywania spornego znaku, ponieważ aktualnie toczy się postępowanie o unieważnienie tego oznaczenia między tymi samymi stronami, a którego skutek może być podobny do wyroku wydanego w sprawie cywilnej. Tym samym uczestnik działał w sposób właściwy dla racjonalnego przedsiębiorcy, ponieważ w sytuacji realnego niebezpieczeństwa zakazania stosowania tego znaku w obrocie, wstrzymał się z rozpoczęciem produkcji i wprowadzaniem na rynek polski tak oznaczonych towarów, unikając tym samym ewentualnych strat mogących wyniknąć z konieczności wycofania danego produktu z rynku, w przypadku wydania niekorzystnego dla niego rozstrzygnięcia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne