10.05.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2007 r., sygn. I GSK 1579/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński Sędzia NSA Jan Grabowski (spr.) Sędzia WSA del. do NSA Kazimierz Włoch Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 stycznia 2006 r. sygn. akt III SA/Gd 653/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 stycznia 2006 r., sygn. akt III SA/Gd 653/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekał w następującym stanie faktycznym.

Na podstawie zgłoszeń celnych dokonanych przez Spółkę [...] według dokumentów SAD z dnia: [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu leki o nazwie własnej, przyjmując wartość celną towaru na podstawie przedłożonych faktur.

Decyzjami z dnia: [...] lipca 2004 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku uznał zgłoszenia celne za nieprawidłowe w części dotyczącej pól 22, 42, 46 i 47 zgłoszenia SAD i określił kwoty wynikające z długu celnego.

Postanowieniem z dnia [...] października 2004 r. Dyrektor Izby Celnej w Gdyni połączył do łącznego rozpoznania powyżej wymienione sprawy i decyzją z dnia 2 listopada 2004 r. utrzymał w mocy zaskarżone decyzje organu celnego pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, iż w wyniku kontroli przeprowadzonej w siedzibie spółki [...] ujawniono umowę dystrybucyjną, zawartą pomiędzy [...] Sp. z o.o. w Warszawie a [...] w Austrii, na podstawie której zagraniczny kontrahent mógł udzielać skarżącej dodatku motywacyjnego a kwota takiego dodatku miała być naliczona i wyrażona jako wartość w procentach kwartalnych danych rzeczywistych sprzedaży rynkowej towarów sprzedanych przez skarżącą spółkę w Polsce i zależeć miała od wyników sprzedaży. Kwota dodatku określana była każdorazowo w notach kredytowych z podaną informacją jakich okresów one dotyczą. Organ wskazał, że w kontrolowanym okresie kontrahent zagraniczny wystawił 11 takich not kredytowych, które to noty nie były uwzględnione przy określaniu wartości celnej towarów. Dyrektor Izby Celnej wskazał, iż spółka [...] w dniu [...] września 2001 r. udzieliła skarżącej dodatku motywacyjnego w wysokości 1 652 000 USD mając na uwadze dane dotyczące rzeczywistej sprzedaży rynkowej w III kwartale 2001 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty