13.03.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 marca 2007 r., sygn. I GSK 915/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędziowie NSA Zofia Borowicz Joanna Kabat - Rembelska Protokolant Tomasz Filipowicz po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej ze skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Głubczycach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 stycznia 2006 r. sygn. akt 3 I SA/Wr 2239/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] sierpnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sadowi Administracyjnemu we Wrocławiu 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu na rzecz [...] Spółki z o.o. kwotę 2000 (dwa tysiące) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem, oddalił skargę [...] Spółki z o. o. z siedzibą w Głubczycach na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] sierpnia 2003 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd podał, że skarżąca spółka zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar: siarczan glukozaminy, deklarując kod PCN 2106 90 98 0 oraz stawkę celna zawieszoną w wysokości 0%. Decyzją z dnia 22 maja 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego we Wrocławiu uznał powyższe zgłoszenie za nieprawidłowe w części dotyczącej stawki celnej i stosując stawkę celną konwencyjną w wysokości 25% określił dług celny na kwotę 11.034,50 zł. W motywach decyzji organ celny wskazał, że strona spełniła tylko jedną z przesłanek zastosowania stawki celnej zawieszonej na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie zawieszenia pobierania ceł od niektórych towarów (Dz. U. Nr 241, poz. 2084), zwanego dalej rozporządzeniem - a mianowicie udokumentowała pochodzenie towaru. Nie przedstawiła natomiast pozwolenia Ministra Zdrowia na dopuszczenie towaru do obrotu, a jedynie decyzje Głównego Inspektora Sanitarnego zezwalającą na wprowadzenie do obrotu przedmiotowego towaru. Tymczasem zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia dopuszczalne było zastosowanie zawieszonej stawki celnej w wysokości 0 % w odniesieniu do ratyfikowanych wg kodu PCN 2106 90 98 0 "preparatów mających charakter dietetycznych środków spożywczych oraz preparatów witaminowych, także zawierających produkty roślinne, posiadających pozwolenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty