Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2007 r., sygn. I GSK 799/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędziowie NSA Jan Bała Andrzej Kisielewicz (spr.) Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 listopada 2005 r. sygn. akt III SA/Gl 421/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] marca 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] Spółki z o.o. w Warszawie na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Katowicach 180 zł (sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 3 listopada 2005 r. o sygn. akt III SA/Gl 421/04 oddalił skargę [...] spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] marca 2004 r. Nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Katowicach, w której organ celny I instancji uznał zgłoszenie celne spółki za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej, skorygował zadeklarowaną wartość celną towaru i określił kwotę podatku od towarów i usług.

Sąd oparł się na następującym stanie faktycznym.

W dniu [...] stycznia 2001 r. spółka [...] dokonała zgłoszenia celnego nr SAD [...] na podstawie, którego objęto procedurą dopuszczenia do obrotu lek o nazwie "[...]" na polskim obszarze celnym. Wartość celną towaru organ celny przyjął w wysokości wskazanej przez spółkę odpowiadającej wartości transakcyjnej określonej w fakturze nr [...] z dnia [...] grudnia 2000 r. wystawionej przez sprzedającego - [...]AG INTERNATIONAL z siedzibą w Szwajcarii.

Naczelnik Urzędu Celnego w Katowicach decyzją z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i skorygował (obniżył) tę wartość odliczając upust udzielony skarżącej przez eksportera towaru. Jednocześnie organ celny I instancji określił kwotę długu celnego oraz kwotę podatku od towarów usług w wysokości 7%. W uzasadnieniu decyzji Naczelnik Urzędu Celnego podkreślił, że w wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych w siedzibie spółki ujawniono umowę dystrybucji i dostaw zawartą pomiędzy spółką [...] Poland a eksporterem z dnia 19 listopada 1998 r. o udzieleniu upustów oraz umowę dnia 1 maja 2001 r. obowiązującą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2000 r., która precyzowała wysokość upustów. Ponadto ujawniono noty kredytowe wystawiane przez eksportera na podstawie tych umów, z których wynikało, że polskiej spółce udzielono upustu (rabatu) w wysokości 30 % w 2001 r., w tym na leki objęte zgłoszeniem celnym. Dokumenty te stanowiły podstawę do obniżenia wartości celnej przez organ celny I instancji

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne