Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2007 r., sygn. I GSK 2179/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki Sędziowie NSA Krystyna Anna Stec Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Beata Cisek po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Poland Sp. z o.o. w Skiereszewie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 maja 2006 r. sygn. akt III SA/Po 27/04 w sprawie ze skargi [...] Poland Sp. z o.o. w Skiereszewie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu na rzecz [...] Poland Sp. z o.o. w Skiereszewie kwotę 2093 zł (słownie: dwa tysiące dziewięćdziesiąt trzy ) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 26 maja 2006 r., sygn. akt III SA/Po 27/04 oddalił skargę [...] Poland Sp. z o.o. w Skiereszewie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] grudnia 2003 r., [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym.
Naczelnik Urzędu Celnego w Gądkach decyzją z dnia [...] czerwca 2003 r., Nr [...] uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne z dnia 18 sierpnia 2000 r. SAD OBR [...] w pozycji 3 w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej, stawki celnej oraz określenia kwoty długu celnego. Orzekając w tym zakresie ustalił, że produkt o nazwie EFA OLIE powinien być klasyfikowany wg kodu 2309 90 93 0 Taryfy celnej ze stawką celną 20 %. Za taką klasyfikacją, zdaniem organu orzekającego, przemawia to, iż przedmiotowy preparat zwany w handlu jako "premiks" zazwyczaj jest mieszaniną składającą się z kilku substancji, których rodzaj i proporcje różnią się w zależności od zapotrzebowania organizmu zwierzęcia. Są to preparaty ułatwiające trawienie, zapewniające dobre wykorzystanie paszy przez zwierzęta oraz chroniące ich zdrowie. Podstawowymi składnikami preparatów odżywczych są witaminy lub prowitaminy, aminokwasy, antybiotyki, kokcydiostatyki, pierwiastki śladowe, emulgatory, substancje smakowe, substancje pobudzające apetyt. Naczelnik Urzędu Celnego stwierdził również, że skarżąca nie przedstawiła dowodu, z którego wynikałby fakt wpisu przedmiotowego preparatu do Rejestru Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych, co jest jednym z warunków do zaklasyfikowania przedmiotowego towaru do pozycji 3004. Organ wezwał również skarżącą do uiszczenia odsetek wyrównawczych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty