Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2007 r., sygn. II GSK 97/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Sędziowie Jan Bała NSA Tadeusz Cysek Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1335/06 w sprawie ze skargi M. C. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 4 maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania licencji detektywa 1. oddala skargę kasacyjną ; 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz M. C. kwotę 180 zł (sto osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 23 października 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1335/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 4 maja 2006 r. oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia 7 marca 2006 r. w przedmiocie odmowy wydania licencji detektywa i stwierdził, że zaskarżone decyzje nie podlegają wykonaniu.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym.
M. C. wystąpił 7 lipca 2005 r. z wnioskiem do Komendanta Stołecznego Policji o wydanie licencji detektywa. Następnie, w dniu 26 sierpnia 2005 r. przystąpił do egzaminu dla osób ubiegających się o wydanie licencji i otrzymał z tego egzaminu ocenę negatywną.
W związku z powyższym Komendant Stołeczny Policji wydał decyzję z dnia 18 października 2005 r. o odmowie wydania licencji detektywa.
Na skutek odwołania strony, Komendant Główny Policji, decyzją z dnia 9 grudnia 2005 r. uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Komendantowi Stołecznemu Policji wskazując, iż organ I instancji nie wypowiedział się co do zarzutów skarżącego dotyczących przebiegu egzaminu na licencję detektywa. Organ odwoławczy stwierdził, że brak jest jakiejkolwiek dokumentacji, która szczegółowo wskazywałaby na udzielone odpowiedzi i stwierdzone w tych odpowiedziach braki. Egzamin dokumentuje tylko arkusz egzaminacyjny zawierający informację o głosowaniu nad oceną. Komendant Główny Policji podkreślił, że przebieg egzaminu jest elementem stanu faktycznego, podlegającym wyjaśnieniu i ocenie. Wskazał, że niezbędne jest rozważenie przez organ I instancji dopuszczenia dowodów z zeznań świadków - członków komisji egzaminacyjnej na okoliczność przebiegu egzaminu, jakie zadawano pytania, jakich udzielano odpowiedzi, jakie stwierdzono braki, czy pytania wykraczały poza dopuszczalny zakres tematyczny i jakie były powody wstrzymania się od głosu przez jednego członka komisji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty