Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2007 r., sygn. I GSK 2079/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Sędziowie Jan Bała NSA Tadeusz Cysek Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w Opolu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 czerwca 2006 r. sygn. akt III SA/Wr 578/04 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Opolu na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] lipca 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną ; 2. zasądza od [...] Spółka z o.o. w Opolu na rzecz Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu kwotę 1000 (jeden tysiąc) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 2 czerwca 2006 r. sygn. akt III SA/Wr 578/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę [...] Spółka z o.o. w Opolu na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] lipca 2004 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym.

Naczelnik Urzędu Celnego w Opolu decyzją z dnia [...] kwietnia 2004 r. Nr [...] uznał zgłoszenie celne z dnia [...] sierpnia 2003 r. Nr [...], za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej towarów o nazwach handlowych [...] i [...], określił kwotę wynikającą z długu celnego, kwotę podatku od towarów i usług oraz orzekł o odsetkach wyrównawczych. . Spółka zgłosiła powyższe towary do kodu PCN 1901 10 00 0, natomiast organ celny zaklasyfikował je do kodu PCN 2106 90 98 0. Organ celny stwierdził, że zgodnie z postanowieniami ORINS, zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z 17 grudnia 2002 r. w sprawie ustanowienia Taryfy celnej (Dz. U. Nr 107, poz. 1217 ) oraz Wyjaśnieniami do Taryfy celnej stanowiącymi załącznik do rozp. Ministra Finansów z dn. 3 kwietnia 2003 r. , do wnioskowanego przez stronę kodu PCN 1901 10 00 0 klasyfikuje się preparaty na bazie mleka krowiego, w których dokonano zmiany składu mleka polegające na zwiększeniu laktozy i tłuszczu przez dodatek tłuszczu roślinnego, częściowym odwapnieniu, wzbogaceniu w sole potasu i sodu oraz uzupełnieniu w nukleotydy i substancje biologiczne, jak laktoza, mucyna, lizozym, witaminy. Tym wymaganiom nie odpowiadają preparaty [...] i [...], gdyż nie powstały na bazie mleka krowiego, stanowią preparaty mlekozastępcze, wolne od białek mleka krowiego i laktozy, nie zawierają mąki. Preparaty te mają następujący skład: syrop glukozowy( 57,1 %- [...], 39,5% - [...]), oleje roślinne( 23,4% - [...], 22,6% - [...]), kleik ryżowy( tylko [...]), izolat białka sojowego (26,4% - [...], 13,2% -[...]), składniki mineralne, witaminy, L-metionina, tauryna, L-karnityna, kwas cytrynowy. Preparaty są bezglutenowe, przeznaczone dla niemowląt od 1 miesiaca życia -[...] i od 5 miesiąca życia-[...], z alergią na białko mleka krowiego i nietolerancją laktozy, sacharozy, galaktozy oraz fruktozy. Stosowane również w diagnostyce alergii pokarmowych ale nie zalecane w profilaktyce alergii. Mogą stanowić samodzielny posiłek jak też służyć do przygotowywania dań bezmlecznych. Wprawdzie stanowią przetwory dla niemowląt przeznaczone do sprzedaży detalicznej, jednak towary objęte przyjętym w SAD kodem 1901, prócz przeznaczenia i sposobu dystrybucji muszą także spełniać kryteria wskazane w tej pozycji i być przetworami z mleka lub mąki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty