Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2007 r., sygn. II GSK 112/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Sędziowie Jan Bała (spr.) NSA Tadeusz Cysek Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. P. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1379/06 w sprawie ze skargi T. P. S.A. w W. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 10 maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie dotyczącej usług telekomunikacyjnych 1. oddala skargę kasacyjną ; 2. zasądza od T. P. S.A. w W. na rzecz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 października 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1379/06 oddalił skargę T. P. S.A z siedzibą w W. - dalej TP S.A - na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej - dalej Prezes UKE - z dnia 10 maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wniosku o zatwierdzenie ramowej oferty dotyczącej dostępu do lokalnej pętli abonenckiej w celu świadczenia usług szeroko pasmowej transmisji danych.
Sąd I Instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
Postępowanie w niniejszej sprawie wszczęte zostało pismem skarżącej z dnia 30 czerwca 2005 r. w którym TP S.A w oparciu o art. 42 ust. 1 w zw. z art. 221 ust 1 pkt 1 lit. "j" prawa telekomunikacyjnego przedstawiła projekt oferty ramowej dotyczącej dostępu do lokalnej pętli abonenckiej w celu świadczenia usług szerokopasmowej transmisji danych.
Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty - dalej Prezes URTiP - decyzją z dnia 30 września 2005 r. nr [...] umorzył postępowanie w sprawie z wniosku TP S.A i uznał, że postanowienia przedstawionego projektu oferty ramowej TP S.A regulują jedynie zasady dostępu współdzielonego do lokalnej pętli abonenckiej. Organ stwierdził, że projekt nie stanowi realizacji wezwania sformułowanego przez Prezesa URTiP w decyzji z dnia 1 czerwca 2005 r. ([...]) do usunięcia nieprawidłowości wynikających z nieprzedstawienia oferty ramowej w części dotyczącej dostępu do węzłów sieci telekomunikacyjnej używanych na potrzeby transmisji kierowanej do/z lokalnej pętli abonenckiej w celu świadczenia usług szerokopasmowej transmisji danych. Organ jednoznacznie wskazał na różnicę pomiędzy obowiązkiem zapewnienia dostępu współdzielonego do lokalnej pętli abonenckiej, który wynika z art. 87b ust. 1 w zw. z art. 2 pkt 2 uchylonego Prawa telekomunikacyjnego, a obowiązkiem świadczenia usługi bitstream access, uregulowany a art. 87b ust. 2 uchylonego Prawa telekomunikacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty