13.11.2007 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2007 r., sygn. II GSK 134/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędziowie NSA Rafał Batorowicz Zofia Borowicz (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 15 grudnia 2006 r. sygn. akt III SA/Wr 23/06 w sprawie ze skargi I. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we W. 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. na rzecz I. S. kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z 15 grudnia 2006 r., sygn. akt III SA/Wr 23/06 oddalił skargę I. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z [...] grudnia 2005 r., nr [...], w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Sąd oparł swoje ustalenia na następującym stanie faktycznym. Prezydent Miasta L. decyzją z [...] października 2005 r., nr [...], na podstawie art. 18 ust. 10 pkt 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2002 r., Nr 147, poz. 1231 ze zm.) orzekł o cofnięciu z dniem 31 października 2005 r. zezwolenia nr [...] na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5 % alkoholu oraz piwa w placówce gastronomicznej przy ul. W. [...] w L.

Orzekając na skutek wniesionego przez stronę odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. decyzją z [...] grudnia 2005 r. uchyliło decyzję Prezydenta Miasta L. w części dotyczącej określenia terminu cofnięcia zezwolenia, zaś w pozostałym zakresie utrzymało ją w mocy.

Oddalając skargę I. S. na powyższą decyzję Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. podał, że w myśl art. 18 ust. 10 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, organ zezwalający cofa w przypadku powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego. Przepis ten przewiduje wydanie przez organ administracji decyzji o cofnięciu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w przypadku zaistnienia określonych w nim przesłanek. Sąd uznał, że zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na stwierdzenie, że nastąpiło naruszenie porządku publicznego. Z informacji uzyskanych z Komendy Miejskiej Policji w L. wynika, że do zakłóceń porządku publicznego mającego związek ze sprzedażą napojów alkoholowych w barze gastronomicznym "S." dochodziło w dniach: 30 sierpnia 2001 r., 28 października 2001 r., 16 lipca 2003 r., 9 listopada 2003 r., 13 listopada 2003 r., 3 grudnia 2003 r., 31 marca 2004 r., 24 grudnia 2004 r. W związku ze zgłoszeniami i skargami mieszkańców ul. W. [...] funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w L. podejmowali interwencje, które odnotowano w Książce Interwencji KMP w L. Zdaniem Sądu, organy administracji na skutek wcześniejszych naruszeń porządku publicznego przez klientów baru "S." miały dostateczne podstawy, aby uznać, że nastąpiło naruszenie zasad sprzedaży alkoholu i cofnąć skarżącej pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Stanowisko Sądu było tego rodzaju, że wzięto pod uwagę jedynie zdarzenia z okresu od 9 listopada 2003 r. do 31 marca 2004 r. z pominięciem tych, które miały miejsce przed udzieleniem zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Co do wskazywanego przez organy obu instancji zakłócenia ciszy nocnej w dniu 6 maja 2005 r. uznano, że wobec uniewinnienia skarżącej od zarzutu popełnienia wykroczenia opisywanego jako odpowiadającego zajściu z tego dnia, zdarzenie nie mogło być traktowane jako okoliczność opisywana w art. 18 ust. 10 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty