11.10.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 października 2007 r., sygn. I GSK 2567/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędziowie Urszula Raczkiewicz NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 11 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. & J. P. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 8 września 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 653/06 w sprawie ze skargi J. & J. P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 20 lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 8 września 2006 r., sygn. akt V SA/Wa 653/06, oddalił skargę J.&J. P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 20 lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wyroku podano między innymi, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez spółkę J.&J. P. według dokumentu SAD z dnia 3 września 2001 r. nr [...], Dyrektor Urzędu Celnego w W. objął procedurą dopuszczenia do obrotu partię leków sprowadzonych z Portugalii i określił kwotę wynikającą z długu celnego, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez eksportera - C. AG z siedzibą w Sz.

Naczelnik Urzędu Celnego I w W. decyzją z dnia 30 sierpnia 2004 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i określił wartość celną towaru w skorygowanej (obniżonej) wysokości uznając, że podana w fakturach handlowych wartość leków została zawyżona.

Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia 20 lutego 2006 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego I Instancji.

Sąd wskazał, że wartość celna przedmiotu importu zadeklarowana została, w przyjętym przez organ zgłoszeniu celnym, w wysokości odpowiadającej wartości (cenie) transakcyjnej określonej w fakturze eksportera przedstawionej przy zgłoszeniu celnym. W wyniku późniejszej kontroli przeprowadzonej u importera przez funkcjonariuszy celnych, ujawnione zostały: umowa o dostawach produktu z dnia 10 listopada 1998 r. zawarta na czas nieokreślony pomiędzy J.&J. P. Sp. z o.o. (importerem) a C. AG I. (eksporterem) oraz umowa o dystrybucji i dostawach zawarta w dniu 1 maja 2001 r. z mocą wsteczną od 1 stycznia 2000 r., przewidujące udzielanie skarżącej upustów od wartości zakupionych leków. Kontrolujący ujawnili również noty kredytowe wystawiane przez eksportera, według których skarżąca otrzymywała przewidziane umowami upusty, w kwotach określonych w notach (w niniejszej sprawie dokument Reimbursement Credit Note z dnia 28 września 2001 r. nr [...] zawierający rabat w wysokości 30 % na leki w nim wymienione, m.in. na leki objęte przedmiotowym zgłoszeniem celnym. Dokument ten odnosi się do raportu sprzedaży dotyczącego sprzedaży za wrzesień 2001 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp