Wyrok NSA z dnia 18 października 2007 r., sygn. I GSK 2487/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Biernat (spr.) Sędziowie Jan Grabowski NSA Anna Robotowska Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 18 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. G. F. S.A. w Ł. Oddział w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 5 lipca 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 32/05 w sprawie ze skargi P. G. F. S.A. w Ł. Oddział w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 8 listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 5 lipca 2006 r., sygn. akt III SA/Gl 32/05 oddalił skargę P.G.F S.A. w Ł. Oddział w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z 8 listopada 2004 r., nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług.

Sąd uznał za miarodajny ustalony przez organy celne następujący stan faktyczny sprawy. Dyrektor Urzędu Celnego w K. w dniu 27 czerwca 2001 r. przyjął pisemne, uzupełniające zgłoszenie celne nr OBR [...], złożone przez P.G.F. S.A. w Ł. Oddział w K., dotyczące leków przygotowanych do sprzedaży detalicznej, pierwotnie objętych procedurą składu celnego, a następnie procedurą dopuszczenia do obrotu. Wartość celna towaru została zadeklarowana na podstawie faktury wystawionej przez eksportera - niemiecką spółkę D. M. P.

W wyniku kontroli celnej zgłoszenia celnego stwierdzono, że płatności za faktury handlowe stanowiące załączniki do poszczególnych zgłoszeń celnych były pomniejszane o kwoty wynikające z not kredytowych wystawionych do tych faktur. Ujawniono, że w 2001 r. na rzecz spółki wystawiane były przez spółkę D.M.P. noty kredytowe stanowiące premię finansową za aktywność w sprzedaży i promocji. Płatność za importowane towary była dokonywana na podstawie faktur handlowych, stanowiących załącznik do zgłoszeń celnych, z uwzględnieniem rabatów wynikających z powyższych not kredytowych. Upusty te nie były uwzględniane przy określaniu wartości celnej sprowadzanych towarów. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z 28 maja 2004 r. uznał wyżej wskazane zgłoszenie celne z dnia 27 czerwca 2001 r. za nieprawidłowe, określając kwotę wynikającą z długu celnego oraz kwotę podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty