Wyrok NSA z dnia 18 września 2007 r., sygn. I GSK 2172/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędziowie NSA Jan Bała (spr.) Kazimierz Brzeziński Protokolant Katarzyna Warchoł po rozpoznaniu w dniu 18 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 czerwca 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 2028/05 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...]czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 czerwca
2006 r. sygn. akt V SA/Wa 2028/05 uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie
z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w części dotyczącej odsetek wyrównawczych. W pozostałej zaś części dotyczącej uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe skargę oddalił.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy. W dniu 8 lipca 2002 r. Adam Adamczyk dokonał zgłoszenia celnego samochodu osobowego marki Opel Vectra o numerze nadwozia [...], według dokumentu SAD nr [...]. Do zgłoszenia załączono m.in. umowę kupna-sprzedaży z dnia 4 lipca 2002 r. wraz z deklaracją pochodzenia towaru, podpisaną przez sprzedającego [...], deklarację wartości celnej oraz dokumenty pojazdu.
Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu decyzją z dnia [...] lipca 2002 r., nr [...], uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym ustalenia wartości celnej sprowadzonego pojazdu oraz orzekł w tym zakresie na podstawie przyjętych przez siebie danych.
Na skutek przeprowadzonej następnie weryfikacji dokumentu pochodzenia uzyskano od niemieckich władz celnych informację, iż [...] nie wystawił ani nie podpisywał deklaracji pochodzenia towaru znajdującej się w przedmiotowej umowie. Jednocześnie wskazano, iż chodzi w tym przypadku o fałszerstwo dokumentu.
Mając powyższe na uwadze, postanowieniem z dnia [...] lutego 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu wznowił z urzędu postępowanie w sprawie przedmiotowego zgłoszenia celnego, a następnie w dniu 22 marca 2005 r. wydał decyzję nr [...], mocą której uchylił decyzję z dnia 26 lipca 2002 r., w części dotyczącej zastosowania stawki celnej i określenia kwoty wynikającej z długu celnego oraz uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie ustalenia pochodzenia towaru, zastosowanej stawki celnej i określenia kwoty wynikającej z długu celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty