31.05.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2007 r., sygn. I GSK 1647/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędziowie Małgorzata Korycińska (spr.) NSA Jerzy Sulimierski Protokolant Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2006 r. sygn. akt 3/I SA/Po 505/03 w sprawie ze skargi W. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] lutego 2003 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, rozpoznając sprawę na skutek skargi W. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia 11 lutego 2003 r., w przedmiocie wymiaru cła, uchylił zaskarżoną decyzję i stwierdził , że decyzja ta nie może być wykonana oraz zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd podał, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez W. P. w dniu [...] września 1999 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu samochód osobowy Fiat Cinquecento, po czym decyzją z tego dnia Dyrektor Urzędu Celnego w Toruniu uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i określił kwotę długu celnego. Następnie, w związku z informacją producenta "Fiat Auto Poland" SA w Bielsku Białej, z której wynikało, że przedmiotowy samochód został wyprodukowany w Polsce, Dyrektor Urzędu Celnego w Poznaniu wznowił postępowanie w sprawie i decyzją z dnia [...] lutego 2001 r. uchylił decyzję z dnia [...] września 1999 r. w części dotyczącej zastosowania stawki celnej i obliczenia kwot wynikających z długu celnego, ustalając nową kwotę długu celnego w oparciu o autonomiczną stawkę celną.

Decyzja ta została utrzymana w mocy decyzją Dyrektora Urzędu Celnego w Poznaniu z dnia [...] lutego 2003 r., zaskarżoną skargą wniesioną przez W. P. do Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu. W skardze zarzucono naruszenie prawa materialnego poprzez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie art. 13, 19, 20 Kodeksu celnego oraz postanowienia art. 16 i art. 13 Protokołu Nr 4 Układu Europejskiego poprzez przyjęcie, że importowany towar jest polskiego pochodzenia oraz że niemieckie władze celne prawidłowo dokonały weryfikacji danych podanych przez eksportera w deklaracji na fakturze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty