01.03.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2007 r., sygn. I GSK 726/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędziowie Rafał Batorowicz NSA Cezary Pryca (spr.) Protokolant Katarzyna Grzelak po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 listopada 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 3865/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] października 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 listopada 2005 r., sygn. akt V SA/Wa 3865/04 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] października 2004 r., nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję w części utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego III w Warszawie, uznającą zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie kwoty wynikającej z długu celnego. Sąd zasądził przy tym na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, że spółka w dniach 18 czerwca, 26 czerwca, 5 lipca, 16 lipca, 14 sierpnia, 28 sierpnia, 3 września i 17 września 2001 r. dokonała zgłoszeń celnych, na podstawie których objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Niemiec towary, m.in. radiotelefony, klasyfikując je do kodu PCN 8525 20 99 0 ze stawką celną obniżoną 0%, związaną z zaklasyfikowaniem towaru do kontyngentu ustanowionego przez Radę Ministrów.

W wyniku przeprowadzonej kontroli funkcjonariusze Wydziału Kontroli Podmiotów Gospodarczych Izby Celnej w Warszawie stwierdzili nieprawidłowości w wykorzystaniu kontyngentu taryfowego, polegające na odsprzedaży radiotelefonów podmiotom krajowym. Naczelnik Urzędu Celnego III w Warszawie decyzją z dnia [...] stycznia 2004 r., nr [...] uznał zgłoszenia dokonane przez spółkę za nieprawidłowe w zakresie kwoty wynikającej z długu celnego i obciążył stronę odsetkami wyrównawczymi. Organ uznał, że importowane przez skarżącą radiotelefony jako urządzenia gotowe i następnie odsprzedane zostały przywiezione niezgodnie z przeznaczeniem, w związku z czym należało do nich zastosować stawkę celną konwencyjną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty