Wyrok NSA z dnia 6 marca 2007 r., sygn. I GSK 853/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędziowie Janusz Zajda (spr.) NSA Urszula Raczkiewicz Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej ze skargi kasacyjnej [...]Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 grudnia 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 966/05 w sprawie ze skargi [...]Spółki z o.o. w Warszawie. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 19 grudnia 2005 r., sygn. akt V SA/Wa 966/05, oddalił skargę [...] - sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z [...] stycznia 2005 r., nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu wyroku podano między innymi, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez [...] Sp. z o.o. w Warszawie według dokumentu SAD z [...] października 2000 r., nr [...], objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Francji leki o wartości deklarowanej przez importera według wynikającej z faktury ceny transakcyjnej. Naczelnik Urzędu Celnego III w Warszawie decyzją z 14 lutego 2003 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym określenia wartości celnej importowanych leków i kwoty długu celnego i określił na nowo wartość celną z uwzględnieniem upustu udzielonego importerowi przez eksportera.
Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z 14 stycznia 2005 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu organ podał, że w wyniku przeprowadzonej w Spółce kontroli ujawniono umowę z 2 sierpnia 1996 r. zawartą pomiędzy Spółką a francuską spółką [...] (wraz z kolejnymi nowelizacjami). Na podstawie tej umowy kontrahent zagraniczny udzielał spółce upustu w taki sposób, że gdy zakupy dokonane przez Spółkę w danym okresie miesięcznym przekraczały plan zakupów ustalony w rocznym planie zakupów produktów gotowych o mniej niż 5% - stawka upustu wynosiła 25%, gdy plan zakupów przekroczono o 5%, lecz mniej niż 10% - stawka upustu wynosiła 30%, natomiast gdy plan zakupów przekroczono o więcej niż 10% - stawka upustu wynosiła 35%. Warunkiem udzielenia upustu była, oprócz przekroczenia minimalnego planu zakupów w danym miesiącu, terminowa zapłata za zakupione leki. Na podstawie tej umowy, zmienionej kolejnymi nowelizacjami, przyznawane były importerowi, według not kredytowych, kwoty premii, które obniżały fakturowane wcześniej ceny transakcyjne. Podnosząc, że nota kredytowa z 13 grudnia 2000 r. dotyczyła towarów importowanych przez spółkę w miesiącu październiku 2000 r., w tym towarów objętych zgłoszeniem celnym, organ odwoławczy uznał, że zgodnie z dyspozycją art. 23 § 9 Kodeksu celnego wartością celną tych towarów jest wartość transakcyjna (tj. cena zapłacona lub należna/, którą wyrażała wynikająca z faktury cena transakcyjna pomniejszona o wynikającą z noty kredytowej kwotę premii. Upust uzyskany przez spółkę na wszystkie leki importowane we październiku 2000 r. wyniósł 35% pierwotnej wartości. W konsekwencji, zdaniem Dyrektora Izby Celnej, w przypadkach objętych zgłoszeniami celnymi z tego okresu r., w tym i przedmiotowym zgłoszeniem celnym, uzasadniona była korekta wartości celnej dokonana przez organ celny pierwszej instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty