18.07.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 lipca 2007 r., sygn. I GSK 2173/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędziowie NSA Rafał Batorowicz Józef Kremis (spr.) Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Poland Sp. z o.o. w Skiereszewie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 maja 2006 r. sygn. akt 3/I SA/Po 2300/03 w sprawie ze skargi [...] Poland Sp. z o.o. w Skiereszewie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] sierpnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu na rzecz [...] Poland Sp. z o.o. w Skiereszewie kwotę 2.079 (dwa tysiące siedemdziesiąt dziewięć) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 4 maja 2006 r., (3/I SA/Po 2300/03) oddalił skargę [...] Poland Spółka z o.o., z siedzibą w Skiereszewie, na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] sierpnia 2003 r. (Nr [...]), sprostowaną postanowieniem Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia 19 sierpnia 2003 r., w przedmiocie klasyfikacji taryfowej.

Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym sprawy.

Naczelnik Urzędu Celnego w Gądkach decyzją z dnia [...] kwietnia 2003 r. (Nr [...]) uznał za nieprawidłowe w poz. 2 zgłoszenie celne dokonane przez [...] Poland Spółka z o.o. w dniu [...] czerwca 2000 r. (Nr [...]), w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej, stawki celnej oraz określenia kwoty długu celnego i zaklasyfikował towary o nazwie handlowej "[...]" i "[...]" do kodu PCN 2309 90 93 0 zamiast do deklarowanego przez Spółkę kodu właściwego dla leków - 3004 90 19 0. Zmiana kodu PCN spowodowała ustalenie kwoty długu celnego na podstawie stawki celnej konwencyjnej w wysokości 20% w miejsce obniżonej stawki celnej - zerowej. Organ pierwszej instancji stwierdził, że towar określony w zgłoszeniu celnym jako preparat weterynaryjny odżywczo-leczniczy, oznacza w istocie dwa preparaty o nazwie handlowej "[...]" oraz "[...]".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty