06.03.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 6 marca 2007 r., sygn. I GSK 852/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędziowie Janusz Zajda NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 grudnia 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 964/05 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 grudnia

2005 r., sygn. akt V SA/Wa 964/05 oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] stycznia 2005 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd uznał za prawidłowe ustalenia faktyczne dokonane w postępowaniu administracyjnym. Z ustaleń tych wynika, że na podstawie zgłoszeń celnych dokonanych przez [...] Spółkę z o.o. w Warszawie (poprzednia nazwa [...]Sp. z o.o.) według dokumentu SAD z dnia [...] kwietnia 2000 r. nr [...] właściwy organ celny objął procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Francji leki o wartości deklarowanej przez importera według ceny transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury, wystawionej przez eksportera, [...] S.A. z siedzibą we Francji.

Naczelnik Urzędu Celnego III w Warszawie decyzją z dnia [...] lutego 2003 r. nr [...], uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej towaru oraz kwoty długu celnego, określając jednocześnie tę wartość z uwzględnieniem kwoty rabatu wskazanego w ujawnionej nocie kredytowej eksportera z dnia 10 maja 2000 r. nr [...].

Dyrektor Izby Celnej w Warszawie utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W pierwszej kolejności Sąd nie znalazł podstaw do wnioskowanego zawieszenia postępowania sądowego na podstawie powołanych przez skarżącą przesłanek. Oceniając wnioski skarżącej zawarte w piśmie z dnia 30 listopada 2005 r. Sąd uznał, że wątpliwości prawne strony wyartykułowane w pytaniach prawnych nie stanowiły kwestii określonej w art. 234 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską, w szczególności Sąd był władny samodzielnie podjąć decyzję w kwestii konieczności zawieszenia postępowania albowiem materia ta jest wystarczająco uregulowana w prawie krajowym. Odnosząc się do drugiej przesłanki zawieszenia postępowania Sąd stwierdził, że prowadzone przed Radą Stowarzyszeniową postępowanie w przedmiocie decyzji zakazującej stosowania wobec firm farmaceutycznych sankcji za domniemane naruszenie przepisów o cenach i marżach farmaceutyków nie pozostaje w bezpośrednim związku z przedmiotem badania w niniejszym postępowaniu sądowym, w którym rozstrzygany jest problem ustalenia obiektywnej wartości celnej towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty