19.04.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2007 r., sygn. II GSK 402/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędziowie NSA Jan Grabowski Krystyna Anna Stec (spr.) Protokolant Anna Tomza po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 sierpnia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 886/06 w sprawie ze skargi R. U. na decyzję Ministra Środowiska z dnia 22 lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o udzieleniu koncesji I. oddala skargę kasacyjną; II. zasądza od Ministra Środowiska na rzecz R. U. 420 zł (czterysta dwadzieścia złotych) - tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 sierpnia 2006r., sygn. akt VI SA/Wa 886/06 po rozpoznaniu skargi R. U. na decyzję Ministra Środowiska z dnia 22 lutego 2006 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o udzieleniu koncesji, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Środowiska z dnia 20 lipca 2005 r., stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu oraz zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym.

Decyzją z dnia 20 lutego 1997 r. Wojewoda Wrocławski udzielił Przedsiębiorstwu Produkcyjno - Handlowemu "A." spółka z o.o. z siedzibą w B. koncesji nr [...] na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża "B.", położonego na terenie gminy O.

Pismem z dnia 7 kwietnia 2005 r. R. U. złożył do Ministra Środowiska wniosek o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji koncesyjnej podnosząc, że została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa, gdyż w chwili orzekania przez organ co do istoty sprawy, spółka "A." nie posiadała tytułu prawnego do nieruchomości objętej decyzją koncesyjną, a więc nie spełniała warunków dla podmiotów ubiegających się o koncesję. Swój interes prawny do wystąpienia z powyższym wnioskiem R. U. wywodził z faktu nabycia prawa własności działek gruntu stanowiących część obszaru górniczego, utworzonego przedmiotową koncesją. Zdaniem wnioskodawcy, decyzja koncesyjna bezpośrednio dotyczy jego interesu prawnego, bowiem uniemożliwia mu ona realizację przysługującego prawa własności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne