Wyrok NSA z dnia 18 września 2007 r., sygn. I GSK 2040/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędziowie NSA Jan Bała Kazimierz Brzeziński (spr.) Protokolant Katarzyna Warchoł po rozpoznaniu w dniu 18 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej O. Spółki z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 30 marca 2006 r. sygn. akt III SA/Łd 507/05 w sprawie ze skargi O. Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia 21 czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od O. Spółki z o.o. w P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Ł. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 30 marca 2006 r. sygn. akt III SA/Łd 507/05 oddalił skargę "[...]" Spółki z o.o. z siedzibą w Piastowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu wyroku podano, że w dniu [...] maja 2002 r. na podstawie dokumentu SAD Nr [...] importer zgłosił, celem objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym, w poz. 1 - skarpety męskie i damskie bawełniane, w poz. 2 - skarpety dziecięce bawełniane, kwalifikując wskazane towary do kodu PCN 6115 92 00 0. Podczas odprawy celnej do zgłoszenia celnego został załączony dowód pochodzenia towaru w postaci świadectwa pochodzenia na Formularzu A [...].
Ze względu na to, że w Taryfie celnej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie ustanowienia Taryfy celnej (Dz. U. Nr 146, poz. 1639), obowiązującej w dacie zgłoszenia przedmiotowego towaru do procedury dopuszczenia do obrotu, nie została określona stawka celna preferencyjna DEV dla odprawianych towarów (kod PCN 6115), świadectwo pochodzenia nr 04411063 zostało przyjęte przez organ celny jako dowód niepreferencyjnego pochodzenia zgłoszonych towarów i stanowiło podstawę zastosowania stawki celnej konwencyjnej. Decyzją ostateczną z dnia 7 czerwca 2002 r. Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej towaru i orzekł o objęciu towaru procedurą dopuszczenia do obrotu oraz zmienił elementy zgłoszenia dotyczące skarpet dziecięcych i określił, że dług celny wynosi kwotę 27.622,10 PLN.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty