Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2007 r., sygn. I GSK 2033/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędzia NSA Marek Zalewski (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Jabłonowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lutego 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 1902/05 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Jabłonowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 lutego 2006 r., sygn. akt V SA/Wa 1902/05, po rozpoznaniu skargi [...] Spółki z o.o. w Jabłonowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] maja 2005 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - uchylił zaskarżoną decyzję w części utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie w części dotyczącej odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, w pozostałym zakresie skargę oddalił i stwierdził, że zaskarżona decyzja w części uchylonej nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku. Sąd I instancji zasądził również od Dyrektora Izby Celnej w Warszawie na rzecz skarżącej kwotę pięciuset złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

W zgłoszeniu celnym zawartym w dokumencie SAD z dnia [...] listopada 2001 r., nr [...], spółka [...] zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym importowane z Francji towary, deklarując wobec nich obniżoną stawkę celną UE. Podstawą zastosowania obniżonej stawki było pochodzenie towarów z Unii Europejskiej, udokumentowane między innymi świadectwami przewozowymi EUR.1 nr [...] i nr [...].

Po przeprowadzeniu kontroli, której wynikiem było zwrócenie się do francuskiej administracji celnej o skierowanie do weryfikacji dowodów pochodzenia wystawionych na wniosek francuskich firm [...], ustalono, iż część towarów wykazanych w świadectwach EUR.1 pochodzi z krajów trzecich. Wśród nieprawidłowych dowodów pochodzenia wskazanych przez władze francuskie, zostało wymienione między innymi świadectwo przewozowe EUR.1 nr [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty