Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2007 r., sygn. I GSK 2135/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędziowie NSA Urszula Raczkiewicz Tadeusz Cysek Protokolant Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 maja 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 2945/05 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, odsetek wyrównawczych oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 maja 2006 r., sygn. akt V SA/Wa 2945/05 po rozpoznaniu skargi [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 12 października 2005 r., nr [...] w części utrzymującej w mocy decyzję organu I instancji w zakresie dotyczącym odsetek wyrównawczych, w pozostałym zakresie skargę oddalił, zasądził od Dyrektora Izby Celnej w Warszawie na rzecz spółki [...] zwrot części kosztów postępowania oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja w uchylonej części nie podlega wykonaniu.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym.

Na podstawie zgłoszeń celnych dokonanych przez spółkę [...] w dniach 20, 21, 25, 27, 28 i 29 września 2000 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci różnego rodzaju zabawek i gier dla dzieci o niejednolitym pochodzeniu, importowanych z Niemiec, przyjmując wartość celną towaru w wysokości zadeklarowanej przez spółkę, która odpowiadała wartości transakcyjnej udokumentowanej fakturami załączonymi do zgłoszenia celnego, wystawionymi przez sprzedającego - [...] GmbH.

Naczelnik Urzędu Celnego II w Warszawie decyzją z dnia [...]września 2003 r. uznał ww. zgłoszenia celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej, długu celnego i wysokości zobowiązania podatkowego, dokonał ponownego ich określenia z uwzględnieniem poniesionej przez importera opłaty licencyjnej oraz orzekł w przedmiocie odsetek wyrównawczych. Organ celny wskazał, że w wyniku kontroli celnej ujawniono w dokumentacji księgowej importera fakturę nr 342300 z dnia 15 grudnia 2000 r. na kwotę 61.123,74 USD wystawioną przez firmę [...]., która dotyczyła opłat licencyjnych za używanie znaków towarowych za trzeci kwartał 2000 r. Faktura ta nie została przedstawiona organom celnym, a wynikająca z niej należność nie została doliczona do wartości celnej importowanych towarów. Kwotę wynikającą z tej faktury organ I instancji rozliczył proporcjonalnie do wartości towarów zgłaszanych w procedurze dopuszczenia do obrotu w trzecim kwartale 2000 r., doliczając do wartości celnej towaru objętego przedmiotowym zgłoszeniem celnym kwotę 16099,09 USD i określając niedobór należności celnych i podatkowych na kwotę 14.966,60 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty