Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2007 r., sygn. I GSK 1970/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędziowie Urszula Raczkiewicz (spr.) NSA Marek Zalewski Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Pruszczu Gdańskim od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 marca 2006 r. sygn. akt I SA/Sz 693/05 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Pruszczu Gdańskim na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] sierpnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 16 marca 2006 r., sygn. akt I SA/Sz 693/05, oddalił skargę "[...]" Spółki z o.o. z siedzibą w Pruszczu Gdańskim na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] sierpnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej, stawki celnej, kwoty długu celnego oraz określenia podatku VAT.
Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym.
Naczelnik I Urzędu Celnego w Szczecinie decyzją z dnia [...] września 2004 r. uznał zgłoszenie celne SAD Nr [...] z dnia [...] października 2001 r. za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej towaru o nazwie handlowej "Bolifor 18", określił kwotę długu celnego oraz podatku od towarów i usług. W ocenie organu celnego dla przedmiotowego towaru określonego w SAD jako "fosforan paszowy jednowapniowy Bolifor 18 - stosowany jako dodatek do pasz", zadeklarowano niewłaściwy kod PCN 2835 26 90 0, ze stawką celną obniżoną w wysokości 0 %, podczas gdy towar ten powinien być zaklasyfikowany do kodu PCN 2309 90 93 0 ze stawką celną w wysokości 20 %.
Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie, po rozpatrzeniu odwołania "[...]" Spółki z o.o. w Pruszczu Gdańskim, decyzją z dnia 3 sierpnia 2005 r. r. utrzymał w mocy decyzję I instancji. Organ odwoławczy w uzasadnieniu swojej decyzji stwierdził, że Taryfa celna, stanowiąca załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2000 r. oparta jest o nazewnictwo i zasady interpretacji Scalonej Nomenklatury Określania i Kodowania Towarów, wprowadzonej w życie Międzynarodową Konwencją w sprawie Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów, sporządzoną w Brukseli dnia 14 czerwca 1983 r. (załącznik do Dz. U. z 1997 r., Nr 11, poz. 62), a która weszła w życie w stosunku do Polski w dniu 1 stycznia 1996 r. Klasyfikacja towarów w Nomenklaturze Scalonej podlega pewnym warunkom określającym zasady, na których jest oparta oraz ogólnym regułom zapewniającym jednolitą interpretację zasad klasyfikacji co oznacza, że dany towar zawsze jest klasyfikowany do jednej i tej samej pozycji lub podpozycji z wyłączeniem wszystkich innych, które mogłyby być brane pod uwagę - do każdego importowanego towaru przypisano odpowiedni kod taryfy celnej (kod PCN). Zgodnie z Regułą 1 Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej (ORINS) tytuły sekcji, działów i poddziałów mają jedynie charakter orientacyjny; dla celów prawnych klasyfikację przeprowadza się w oparciu o nazwy pozycji i wszelkie postanowienia zawarte w uwagach do sekcji lub działów, oraz o ile nie są one sprzeczne z treścią powyższych pozycji i uwag, zgodnie z treścią pozostałych reguł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty