23.05.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2007 r., sygn. I GSK 1674/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędziowie NSA Czesława Socha (spr.) Marek Zalewski Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 lutego 2006 r. sygn. akt 3/I SA/Po 1441/03 w sprawie ze skargi [...] w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] marca 2003 r. nr [...]. w przedmiocie klasyfikacji taryfowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu; 2. zasądza od [...] w Warszawie na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie kwotę 1354 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt cztery) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 lutego 2006 r. o sygnaturze 3/I SA/Po 1441/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę [...] w Warszawie [...] i uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] marca 2003 r. o nr [...]. w przedmiocie klasyfikacji taryfowej, a także zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. Uchylona decyzja utrzymała w mocy decyzję organu I instancji z dnia 10 grudnia 2002 r.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że zgłoszenie celne dokonane przez skarżącą według dokumentu SAD z dnia [...] lipca 2001 r. o nr [...] objęte procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzonej z Holandii interestryfikowanej mieszanki olejów o nazwie INES 38 w zakresie klasyfikacji taryfowej nie jest prawidłowe. Towar ten powstał ze zmieszania 35% oleju z ziaren palmowych i 65% stearyny oleju palmowego. Powinien być zakwalifikowany do kodu PCN 1517 90 99 0 obejmującego margarynę, jadalne mieszaniny lub wyroby z tłuszczów lub olejów zwierzęcych lub roślinnych, lub z frakcji różnych tłuszczów, a nie do kodu PCN 1516 20 98 0 obejmującego pojedyncze tłuszcze i oleje zwierzęce lub roślinne i ich frakcje, całkowicie lub częściowo uwodornione, estryfikowane wewnętrznie, reestryfikowane lub elaidynizowane, nawet rafinowane, ale dalej nie przetworzone. W związku z tym zastosowano stawkę celną autonomiczną w wysokości 30% zamiast stawki celnej konwencyjnej w wysokości 13%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty