Wyrok NSA z dnia 2 października 2007 r., sygn. I GSK 2374/06

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Chromicki Sędziowie NSA Józef Waksmundzki (spr.) Tadeusz Cysek Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 2 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 29 czerwca 2006 r. sygn. akt III SA/Po 694/04 w sprawie ze skargi I. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia 19 sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia od cła oraz od podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 29 czerwca 2006 r., sygn. akt III SA/Po 694/04 po rozpoznaniu skargi I. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] sierpnia 2004 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia od cła, podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego oddalił skargę.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy. Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją z dnia [...] grudnia 2003 roku, nr [...] uznał zgłoszenie celne SAD nr OBR [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej kwoty długu celnego, podatku akcyzowego i podatku VAT, odmówił zwolnienia sprowadzonego pojazdu od cła, określił kwotę wynikającą z długu celnego oraz kwotę podatku akcyzowego i podatku VAT.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, iż sprowadzony samochód został zakupiony, zarejestrowany i ubezpieczony w dniu 29 września 2003 roku - a więc już po zakończeniu pobytu skarżącego w C. Zgodnie z zaświadczeniem Konsulatu Generalnego RP w K. I. K. zakończył pobyt w C. w dniu 23 września 2003 r. Strona wnioskując o zwolnienie od cła i podatków twierdziła, że w C. istnieją ograniczenia możliwości rejestracji pojazdów uniemożliwiające użytkowanie prywatnych środków transportu cudzoziemcom. Organ nie podzielił tego stanowiska wskazując, że jedynym ograniczeniem, zgodnie z wykazem państw, w których istnieją ograniczenia możliwości rejestracji prywatnych środków transportu albo warunki konstrukcyjne lub techniczne znacząco różnią od obowiązujących w kraju, przekazanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jest konieczność zwrotu tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego, w miejsce których wydawany jest stosowny dokument umożliwiający wywóz pojazdu. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń w dokonaniu rejestracji prywatnych środków transportu, o których mowa art. 1904 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty