Wyrok NSA z dnia 10 października 2007 r., sygn. I GSK 2471/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędziowie NSA Tadeusz Cysek (spr.) Joanna Kabat Rembelska Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 10 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. P. Sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 5 lipca 2006 r. sygn. akt III SA/Po 401/04 w sprawie ze skargi S. P. Sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia 14 maja 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w P.; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w P. na rzecz S.P. Sp. z o.o. w S. kwotę 1066 (tysiąc sześćdziesiąt sześć) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 5 lipca 2006 r. sygn. akt III SA/Po 401/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. oddalił skargę "S. P." Spółki z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2004 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz podatku od towarów i usług.
Sąd oparł swoje ustalenia na następującym stanie faktycznym sprawy.
Naczelnik Urzędu Celnego w G. decyzją z dnia [...] stycznia 2004 r., nr [...] oraz [...] uznał zgłoszenie celne SAD nr [...] z dnia [...] marca 2001 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej oraz określenia kwoty długu celnego i zaklasyfikował towary o nazwach handlowych "Rossovet Recovery" i "Eltam Vitality" do kodu PCN 2309 90 93 0, zamiast do zadeklarowanego przez Spółkę kodu właściwego dla leków weterynaryjnych pozostałych 3004 90 19 0. Organ określił kwotę niedoboru cła w wysokości 4913,60 złotych oraz wysokość podatku od towarów i usług wraz z odsetkami.
W uzasadnieniu decyzji organ celny I instancji wskazał w szczególności, że w toku postępowania ustalono, że preparat o nazwie "Eltam Vitality" jest preparatem odżywczym przeznaczonym do stosowania u psów w stanach zwiększonego zapotrzebowania takich jak intensywny wzrost, rekonwalescencja, stres, zwiększony wysiłek, gdy standardowy pokarm nie zaspakaja zapotrzebowania organizmu. Natomiast "Rossovet Recovery" jest preparatem odżywczym przeznaczonym do stosowania u psów i kotów w stanach ogólnego osłabienia, stresu, chorób zakaźnych i po zabiegach chirurgicznych powodującym poprawę stanu ogólnego, zwiększenie żywotności, poprawę apetytu i gojenie się ran pooperacyjnych. W związku z powyższym organ celny stwierdził, że ponieważ preparaty "Rossovet Recovery" oraz "Eltam Vitality" nie leczą konkretnej choroby, nie są wpisane do "Rejestru środków farmaceutycznych i materiałów medycznych", a jedynie sprzyjają utrzymaniu zdrowia w dobrym stanie, nie spełniają wymogów pozycji 3004 Taryfy celnej, obejmującej leki. Zdaniem organu celnego I instancji, preparaty te, z uwagi na skład surowcowy i przeznaczenie produktu, powinny być klasyfikowane do pozycji 2309 Taryfy celnej obejmującej produkty używane do karmienia zwierząt mieszanki premiks, według kodu 2309 90 93 0. Są to zazwyczaj mieszaniny składające się z kilku substancji, których rodzaj i proporcje różnią się w zależności od zapotrzebowania organizmu zwierzęcia. Ułatwiają one trawienie, zapewniając dobre wykorzystanie paszy przez zwierzęta oraz chroniąc ich zdrowie. Podstawowymi składnikami preparatów odżywczych są witaminy lub prowitaminy, aminokwasy, antybiotyki, kokcydiostatyki, pierwiastki śladowe, emulgatory, substancje smakowe, substancje pobudzające apetyt. Grupa ta obejmuje również preparaty składające się z kilku substancji mineralnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty