15.11.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. II GSK 217/07

Przeniesienie posiadania gospodarstwa rolnego, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i oddzielnej płatności z tytułu cukru (Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 40), odnosi się do przekazania wszystkich działek rolnych objętych wnioskiem o przyznanie płatności złożonym przez dotychczasowego producenta rolnego.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) Sędziowie NSA Jan Grabowski Maria Myślińska Protokolant Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 28 lutego 2007 r. sygn. akt II SA/Ol 12/07 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w O. z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie środków z budżetu Unii Europejskiej uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z dnia 28 lutego 2007 r., sygn. akt II SA/Ol 12/07 w wyniku rozpoznania skargi A. S. uchylił decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w O. z dnia [...] listopada 2006 r., nr [...] oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w I. z/s w L. z dnia [...] września 2006 r., nr [...] w przedmiocie przyznania płatności bezpośrednich do gruntów rolnych w związku z przeniesieniem posiadania gospodarstwa rolnego na rzecz innego producenta rolnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji podał, że w dniu 20 kwietnia 2005 r. do Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w I. z/s w L. wpłynął wniosek S. S. o przyznanie na rok 2005 płatności bezpośrednich do gruntów rolnych (dalej: płatności bezpośrednie) oraz płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. W związku z przeniesieniem gospodarstwa rolnego, którego dotyczył powyższy wniosek, na mocy umowy darowizny na rzecz syna, A. S. (syn wnioskodawcy) w dniu 13 września 2005 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych w przypadku przeniesienia posiadania gospodarstwa rolnego na rzecz innego producenta rolnego. Organy orzekające w sprawie odmówiły przyznania żądanych płatności wskazując, że warunkiem ich nabycia jest przejęcie całego gospodarstwa rolnego, tj. wszystkich działek ewidencyjnych, co do których przekazujący wnioskował o przyznanie płatności. Warunek powyższy, zdaniem organów, nie został w rozpoznawanej sprawie spełniony, albowiem umowa darowizny zawarta pomiędzy przejmującym a rodzicami nie obejmowała 5 działek rolnych objętych pierwotnym wnioskiem o przyznanie płatności. Bez wpływu na wynik sprawy pozostawała wskazywana przez wnioskującego o przeniesienia prawa do płatności okoliczność braku możliwości nabycia tytułu prawnego do powyższych działek rolnych z powodu niewyrażenia przez właściciela zgody na ich dalszą dzierżawę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne