Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. I GSK 49/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grabowski Sędziowie NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Czesława Socha Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w B. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 28 września 2006 r. sygn. akt III SA/Lu 288/06 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. P. z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku akcyzowego i kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w L., po rozpoznaniu skargi J. B., wyrokiem z dnia 28 września 2006 r. sygn. akt III SA/Lu 288/06, uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w B.P. z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia stawki celnej, długu celnego, podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług, zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy :
W dniu [...] lutego 2002 r. J. B. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu, według dokumentu SAD nr [...], samochód marki Opel Vectra, rok produkcji 1994.
Decyzją z dnia [...] lutego 2002 r., nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego w B.P. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru, ustalił tę wartość w wysokości podwyższonej do kwoty 1.956,88 EUR, zastosował stawkę celną 0% przewidziana dla towarów o wspólnotowym pochodzeniu, objął towar procedurą dopuszczenia do obrotu oraz zwolnił do procedury.
Naczelnik Urzędu Celnego w L., decyzją z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] wydaną po wznowieniu z urzędu, postanowieniem nr [...] z dnia [...] kwietnia 2004 r. postępowania w sprawie zakończonej wymienioną wyżej decyzją ostateczną z dnia [...] lutego 2002 r., uchylił tę decyzję w części stawki celnej, kwoty długu celnego i podatków a następnie orzekł i określił kwotę długu celnego (według stawki celnej autonomicznej wynoszącej 35%- minimum 2500 eur), kwotę podatku akcyzowego i VAT, kwotę odsetek wyrównawczych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty