18.04.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2007 r., sygn. I FSK 598/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Edmund Łój (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Zając, Protokolant Grzegorz Ziemak, po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 października 2005 r. sygn. akt I SA/Łd 618/05 w sprawie ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia po wznowieniu postępowania decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za kwiecień 2000 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od R. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi kwotę 240 zł /słownie: dwieście czterdzieści złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 25 października 2005 r., sygn. akt I SA/Łd 618/05, mocą którego oddalono skargę R. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia w całości decyzji organu pierwszej instancji dotyczącej podatku od towarów i usług za kwiecień 2000 r.

W motywach wyroku Sąd przedstawił stan sprawy. Wskazano, że postanowieniem z dnia [...], na wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. wznowił postępowanie podatkowe w sprawie zakończonej decyzją ostateczną z dnia [...], określającą podatnikowi za kwiecień 2000 r. prawidłową kwotę różnicy podatku od towarów i usług należnego i naliczonego do rozliczenia za następne okresy rozliczeniowe. Decyzją z dnia [...] organ odmówił uchylenia dotychczasowej decyzji ostatecznej uznając na podstawie dokonanej ponownie analizy akt sprawy, że nie zachodzą przesłanki skutecznego wznowienia podatkowego, uregulowane w art. 240 § 1 pkt 1 oraz pkt 5 Ordynacji podatkowej.

Po rozpatrzeniu odwołania strony skarżącej Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi decyzją z dnia [...] postanowił utrzymać w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ podkreślił, że wnosząc o wznowienie postępowania i uchylenie decyzji ostatecznej strona przytaczała głównie zarzuty merytoryczne, które na tym etapie postępowania nie mogą być uwzględniane, ani w jakikolwiek sposób badane. Możliwość taka istniała jedynie na etapie postępowania odwoławczego, jednakże w sprawie podatnika postępowanie to nie zostało wszczęte, gdyż uchybił on terminowi do złożenia odwołania, tym samym decyzja wymiarowa stała się ostateczna. Odnosząc się do podstawy wznowienia postępowania powołanej we wniosku tj. art. 240 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej organ wyjaśnił, iż stosownie do treści tego przepisu w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy, nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody, istniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję. Ważne jest także, by były to okoliczności lub dowody istotne dla sprawy, czyli winny mieć wpływ na jej wynik oraz dotychczas nie były znane organowi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne