14.08.2007

Wyrok NSA z dnia 14 sierpnia 2007 r., sygn. II FSK 911/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie NSA: Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Stefan Babiarz, Protokolant Agnieszka Lipiec, po rozpoznaniu w dniu 14 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 23 marca 2006 r. sygn. akt I SA/Ol 108/06 w sprawie ze skargi Gminy O. na uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w O. z dnia 15 grudnia 2005 r. (...) w przedmiocie badania zgodności z prawem Uchwały Rady Miejskiej w O. z dnia 29 listopada 2005r. (...) w sprawie opłaty administracyjnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

II FSK 911/06

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 23 marca 2006 r., sygn. akt I SA/Ol 108/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Gminy O. na uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w O. z dnia 15 grudnia 2005 r. (...) w przedmiocie badania zgodności z prawem Uchwały Rady Miejskiej w O. z dnia 29 listopada 2005 r. (...) w sprawie opłaty administracyjnej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w O. na posiedzeniu w dnia 15 grudnia 2005 r. podjęło uchwałę (...) unieważniającą par. 2 Uchwały (...) Rady Miejskiej w O. z dnia 29 listopada 2005 r. w sprawie opłaty administracyjnej.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w O. badając przedmiotową uchwałę pod względem zgodności jej postanowień z prawem stwierdziło, że Rada Miejska w O. w par. 2 uchwały postanowiła, że zwalnia się od opłaty administracyjnej "tutejszy urząd i jednostki organizacyjne podległe gminie". Uzasadniając swą uchwałę Kolegium RIO wskazało, że zgodnie z art. 19 pkt 3 ustawy z dnia 19 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /t.j. Dz.U. 2002 nr 9 poz. 84 ze zm./ rada gminy w drodze uchwały może wprowadzić inne niż wymienione w ustawie zwolnienia przedmiotowe od opłat lokalnych. Kolegium wyraziło pogląd, że zwolnienie przedmiotowe to takie zwolnienie, które dotyczy tylko przedmiotu opodatkowania a każdy podmiot bez względu na jego cechy indywidualne, który znajdzie się w określonej w zwolnieniu sytuacji uprawniającej do zwolnienia będzie z tego zwolnienia korzystał. Mając to na uwadze, Kolegium RIO uznało, że Rada Miejska w O. dokonała zwolnienia podmiotowego, do czego nie posiada uprawnień - w wyniku czego naruszyła art. 19 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty