Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2007 r., sygn. I FSK 335/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.) Sędziowie sędzia NSA Marek Kołaczek sędzia NSA Jan Zając Protokolant Katarzyna Jaszuk po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 listopada 2006 r. sygn. akt I SA/Rz 189/06 w sprawie ze skargi A.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 roku oraz za okres od stycznia do kwietnia 2005 roku oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 14 listopada 2006 r. (I SA/Rz 189/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi A.S. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] stycznia 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r. oraz za miesiące od stycznia do kwietnia 2005 r., oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] października 2005 r., nr [...] w częściach ustalających dodatkowe zobowiązanie podatkowe i oddalił skargę w pozostałym zakresie. Ponadto Sąd pierwszej instancji wskazał, iż powyższe decyzje nie podlegają wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
1.2. W niniejszej sprawie WSA w Rzeszowie przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe.
1.3. W okresie objętym kontrolą podatkową skarżący prowadził działalność gospodarczą w zakresie mechaniki pojazdowej - montażu instalacji gazowych w samochodach. Działalność ta w zakresie podatku dochodowego opodatkowana była zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Skarżący korzystał ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Sprzedaż dokonywana przez podatnika dokumentowana była rachunkami, w których wyszczególniono wartość robocizny i wartość zużytych materiałów. Suma owych wartości wyznaczała usługobiorcy kwotę do zapłaty za wykonaną na jego rzecz usługę. Organy podatkowe przyjęły, iż kwoty wynikające z ww. rachunków stanowić powinny podstawę ustalenia wysokości przychodów i obrotu dla potrzeb podatku od towarów i usług. Tymczasem w ewidencji przychodów ujęte zostały jedynie pozycje z rachunków, przedstawiające wartość robocizny, pominięto natomiast wartość zużytych materiałów. Na podstawie ewidencji przychodów prowadzonej dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego oraz przedmiotowych rachunków organy podatkowe określiły prawidłową wielkość przychodów podatnika. Ustalono, iż w 2003 r. została przekroczona kwota limitu uprawniająca podatnika do korzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług w 2004 r. Usługi wykonywane przez skarżącego w okresie objętym kontrolą podlegały opodatkowaniu według stawki 22%. Organy podatkowe uznały ponadto, iż skarżący w niniejszym stanie faktycznym nie miał prawa pomniejszyć kwoty podatku należnego o podatek naliczony, stąd też przyjęto wysokość zobowiązania podatkowego za poszczególne okresy rozliczeniowe w kwocie odpowiadającej podatkowi należnemu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty