19.07.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2007 r., sygn. I FSK 256/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Artur Mudrecki Sędziowie sędzia NSA Juliusz Antosik (spr.) sędzia NSA Ryszard Mikosz Protokolant Grzegorz Ziemak po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 listopada 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 1591/05 w sprawie ze skargi R. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 listopada 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 1591/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Jak wynika z treści uzasadnienia zaskarżonego wyroku, decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. ustalił R. R. kwotę podatku od towarów i usług z tytułu niezaewidencjonowanej sprzedaży za maj 2000 r. oraz określił prawidłową wysokość zobowiązania w tym podatku za wskazane miesiące 2001, 2002 i 2003 r.

W uzasadnieniu decyzji organ podał, że w trakcie kontroli podatkowej ustalono, że R. i T. małż. R. nabyli aktem notarialnym z [...] od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa nieruchomość zabudowaną osiemnastorodzinnym trzykondygnacyjnym murowanym budynkiem mieszkalnym. Następnie aktem notarialnym z 10 maja 2000 r. małżonkowie ustanowili odrębną własność dla 12 lokali mieszkalnych znajdujących się w tym budynku wraz z przynależnymi do tych lokali piwnicami i strychami. Organ stwierdził również, że w okresie objętym kontrolą doszło do sprzedaży 8 wyodrębnionych lokali mieszkalnych, udziałów we wspólnych częściach budynku, urządzeniach i działce gruntu oraz całych niezabudowanych działek. Organ, powołując się na art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.), uznał, że sprzedaży powyższych lokali dokonano z zamiarem jej wykonywania w sposób częstotliwy i wielokrotnie różnym nabywcom, co też dokumentują włączone do akt sprawy akty notarialne. O podjęciu działalności gospodarczej w tym zakresie świadczy również treść aktu notarialnego z 10 maja 2000 r., w którym zobowiązano się do wybudowania budynku mieszkalnego wielorodzinnego i ustanowienia odrębnej własności lokali w celu ich odsprzedaży. W świetle powyższego, organ stwierdził, że mimo istniejącego obowiązku R. R. nie zaewidencjonował i nie rozliczył przychodu osiągniętego ze sprzedaży wymienionej nieruchomości w części stanowiącej jego udział we wspólności małżeńskiej. Ponieważ podatnik korzystał do 31 lipca 2000 r. ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, organ określił mu w drodze oszacowania wartość niezaewidencjonowanej w maju 2000 r. sprzedaży lokali i części wspólnych budynku oraz ustalił należny z tego tytułu podatek przy zastosowaniu stawki 22%, odliczając wartość gruntu, którego sprzedaż nie podlega opodatkowaniu. Następnie organ określił podstawę opodatkowania i podatek należny z tego samego tytułu za pozostałe miesiące, przy czym, jak wskazał, sprzedaż lokali mieszkalnych przez podatników prowadzących w tym zakresie działalność gospodarczą w tym zakresie była opodatkowana do końca 2001 r. stawką obniżoną do 0%, natomiast od 1 stycznia 2002 r. sprzedaż obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części podlegała opodatkowaniu wg stawki 7%. Ponadto organ ustalił, że w deklaracji za grudzień 2001 r. podatnik nie rozliczył podatku należnego z tytułu wykonywania w przedmiotowym budynku usług budowlanych polegających na dociepleniu lokali mieszkalnych, zaś w deklaracjach za grudzień 2002 r. i grudzień 2003 r. nie rozliczył podatku należnego z tytułu przekazania i następnie zużycia na własne potrzeby styropianu i wiatroizolacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne