15.06.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2007 r., sygn. I FSK 965/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędziowie sędzia NSA Krzysztof Stanik sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak - Osetek (spr.) Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 25 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Ke 26/06 w sprawie ze skargi Z. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia [...] Nr [...] utrzymującą w mocy w decyzje Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia [...] Nr [...] w sprawie określenia skarżącemu Z. P. za miesiąc październik 2002 r. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.

Z przyjętego przez Sąd stanu faktycznego wynika, iż skarżący prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych oraz handlu artykułami przemysłowymi i budowlanymi. Przeprowadzona kontrola wykazała, że w październiku 2002 r. skarżący nieprawidłowo odliczył podatek naliczony wykazany w dwóch fakturach na zakup oleju napędowego od Przedsiębiorstwa Transportu i Obrotu Paliwami D. - S. Z. w W. Powyższych ustaleń organy podatkowe dokonały w oparciu o wynik kontroli sporządzony przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie [...] odnośnie firmy D. oraz protokoły przesłuchań w charakterze podejrzanych D. Z. i A. R. dokonanych przez Prokuratora Okręgowego w Katowicach w sprawie postępowania karnego (sygn. VI Ds. 1/03/S).Powyższe dowody wskazały, że firma D. wystawiała fikcyjne faktury na sprzedaż paliwa. S. Z. właściciel firmy był w niej jedynie figurantem otrzymującym wynagrodzenie od D. Z. głównego organizatora procederu fikcyjnego obrotu paliwami. Sam D. Z. wyjaśnił, że firma D. nie sprzedawała paliwa a wystawiane przez nią faktury potwierdzające sprzedaż były fikcyjne. Oznacza to zdaniem organów podatkowych i Sądu, że sporne faktury wskazujące jako sprzedawcę D. stwierdzają czynności, które nie zostały wykonane. Z tych względów na podstawie art.19 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym(Dz. U. Nr 11, poz.50 z póżn. zm )zwanej dalej "ustawa o VAT" oraz § 48 ust.4 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz.268 ze zm.) zwanym dalej "rozporządzenie" organy podatkowe zakwestionowały prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego wynikającego ze spornych faktur.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne