Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2007 r., sygn. I FSK 1465/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Juliusz Antosik (spr.) Sędzia NSA Anna Kwiatek Protokolant Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. L. Spółki z o. o. z/s w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 lipca 2006 r., sygn. akt I SA/Gd 104/05 w sprawie ze skargi B. L. Spółki z o. o. z/s w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 30 listopada 2004 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 1999 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od B. L. Spółki z o. o. z/s w T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 1.800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 11 lipca 2006 r., I SA/Gd 104/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę B. L. Spółki z o. o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 30 listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 1999 r.
Decyzją tą została utrzymana w mocy decyzja Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej, w której określono spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług za grudzień 1999 r. oraz ustalono dodatkowe zobowiązanie podatkowe. W wyniku kontroli przeprowadzonej w spółce zakwestionowano bowiem odliczenie podatku naliczonego wynikającego z trzech faktur VAT z 30 listopada, 14 i 21 grudnia 1999 r., dokumentujących nabycie samochodów ciężarowo-uniwersalnych. Samochody te zostały jednak zakupione jako osobowe, ale przeprowadzono w nich zmiany konstrukcyjne polegające na zamontowaniu przegrody bagażowej lub kasetki do przewozu wartości pieniężnych. Następnie Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów wydała zaświadczenia o zmianie rodzaju pojazdu z osobowego na ciężarowy. Wystawca faktur nie posiadał świadectw homologacji stwierdzających, że sprzedane samochody są samochodami ciężarowymi. Z tych względów organ pierwszej instancji stwierdził, że podatnik nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakwestionowanych faktur, gdyż potwierdzały one czynności pozorne, mające na celu obejście przepisów prawa podatkowego, do których mają zastosowanie art. 58 i art. 83 Kodeksu cywilnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty