Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. I FSK 1419/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Kołaczek Sędziowie Sędzia NSA Artur Mudrecki Sędzia NSA Krzysztof Stanik (spr.) Protokolant K. S. po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Nadleśnictwa P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. akt I SA/Ol 300/06 w sprawie ze skargi Nadleśnictwa P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 8 maja 2006 r., [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w O., 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w O. na rzecz Nadleśnictwa P. kwotę 395 zł. (trzysta dziewięćdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19.07.2006 r., sygn. I SA/Ol 300/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Nadleśnictwa P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 08.05.2006 r. w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W uzasadnieniu do tego wyroku w pierwszej kolejności Sąd przyjął stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe. W tych ramach wskazał, że podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z pytaniem dotyczącym opodatkowania usług odśnieżania dróg leśnych w celu umożliwienia realizacji prac leśnych oraz naprawy dróg leśnych polegające na plantowaniu uszkodzonej nawierzchni, lokalne plombowanie wybojów materiałem rodzimym lub nawiezionym materiałem mineralnym wykonywanych przez zewnętrzną firmę na zlecenie Nadleśnictwa. Według podatnika usługi te powinny zostać zakwalifikowane do PKWiU 02.02.10 - usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, a w związku z tym podlegają opodatkowaniu stawką 3% podatku od towarów i usług. Zdaniem wnioskodawcy odśnieżanie dróg leśnych nie jest usługą wykonywaną dla celów bytowych lub komunalnych. Odśnieżaniu podlegają lokalne drogi leśne (sklasyfikowane w ewidencji gruntów nie jako drogi, lecz jako las), a także wyjeżdżone przejazdy, szlaki zrywkowe i tym podobne miejsca w lesie. Celem jest udrożnienie tych miejsc nie dla celów komunikacji powszechnej, ale dla celów prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej. Odśnieżanie determinuje konieczność wykonania innych prac leśnych. Podobnie traktować należy, zdaniem wnioskodawcy, naprawy dróg śródleśnych, przejazdów i szlaków. Nadleśnictwo ponosi koszty tych usług z konieczności udrożnienia szlaków w celu umożliwienie dojazdu pracowników i administracji Lasów Państwowych do miejsc wykonywania zabiegów gospodarczych, a także pozyskiwania, zrywki i wywozu drewna.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty