04.09.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 września 2007 r., sygn. I FSK 1171/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Małysz, Protokolant Katarzyna Golemba, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Spółki cywilnej A. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 26 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Ke 773/05 w sprawie ze skargi Spółki cywilnej A. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia 26 września 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Spółki cywilnej A. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach kwotę 600 (sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Ke 773/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę Spółki cywilnej A w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia 26 września 2005 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiąc marzec 2002 r.

Z uzasadnienia wyroku wynika następujący przebieg postępowania w sprawie. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. wydał decyzję z dnia 24.06.2005 r. w sprawie określenia podatku od towarów i usług za miesiąc marzec 2002 r. W motywach tego rozstrzygnięcia organ wskazał, że kontrola skarbowa przeprowadzona w Spółce A. prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie usług pogrzebowych, transportu oraz sprzedaży towarów związanych z tymi usługami stwierdziła, iż Spółka w ewidencji sprzedaży VAT za poszczególne miesiące 2002 r. nie wykazała obrotu w rozmiarze, jaki faktycznie uzyskała, czym naruszyła przepis art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.). Z dokumentacji księgowej spółki A. wynikało, że Spółka ta sprzedała w 2002 r. 552 sztuki trumien oraz wykazała 242 przypadki sprzedaży usług związanych z przygotowaniem i obsługą pogrzebów. W czasie prowadzonego postępowania kontrolnego przesłuchano 91 świadków, dla których Spółka A. wystawiła faktury wyłącznie na sprzedaż trumien. Przesłuchani świadkowie zeznali, że ze sprzedażą trumien wiązały się również usługi przygotowania i obsługi pogrzebów. Spółka nie posiadała dokumentów świadczących o wykonaniu usług obsługi pogrzebów. W związku z powyższym prowadzoną ewidencję sprzedaży za rok 2002 uznano za nierzetelną, zaś wartość niezaewidencjonowanej sprzedaży usług w zakresie przygotowania i obsługi pogrzebów ustalono w drodze oszacowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne