14.12.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. I FSK 1328/06

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędzia NSA Marek Kołaczek Protokolant Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. U. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 11 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Go 1853/05 w sprawie ze skargi B. U. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 17 maja 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1999 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od B. U. N. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Z. kwotę 1.000 (słownie: jeden tysiąc) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej B. U., prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą S. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 11 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Go 1853/05. Wyrokiem tym Sąd, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "P.p.s.a.", oddalił jej skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 17 maja 2005 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1999 r.

W uzasadnieniu tego wyroku Sąd przedstawił stan sprawy. Zaznaczył, że pierwsze decyzje określające zobowiązanie podatniczki w podatku od towarów i usług za wskazany okres wydał dnia 17 czerwca 2002 r. inspektor kontroli skarbowej z Urzędu Kontroli Skarbowej w Z. W wyniku skutecznych odwołań strony i kasacyjnych decyzji organu odwoławczego postępowanie przed organem kontroli skarbowej było prowadzone trzykrotnie. W końcu Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Z. decyzją z dnia 29 października 2004 r. określił B. U. podatek od towarów i usług za wskazany wyżej okres. Organ ustalił, że wbrew przepisom art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "ustawą o VAT" oraz § 54 ust. 4 pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 156, poz. 1024, ze zm.), zwanego dalej w skrócie "rozporządzeniem Ministra Finansów", strona w 1999 r. obniżyła podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu stwierdzających czynności niedokonane. Wystawcy tych faktur: T. K. "S." , K. P. "P.", V. P. P.H.U. "V.", S. C. P.H.U. "S.", M. P., M. D. s.c. P.W. "U." nie prowadzili działalności gospodarczej, a ich działalność ograniczała się do wystawiania faktur na sprzedaż zamówionych ilości i rodzajów złomu bez dokonywania obrotu towarem. Ponadto strona obniżyła podatek należny o podatek naliczony na podstawie faktur otrzymanych od dostawców, którzy jakkolwiek prowadzili działalność gospodarczą, to wystawiali także faktury stwierdzające czynności niedokonane. Dotyczyło to takiego podmiotu jak: P.W., I. P.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne