19.09.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 września 2007 r., sygn. I FSK 1176/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz ( spr. ) Sędziowie Sędzia NSA Jan Zając Sędzia NSA Janusz Zubrzycki Protokolant Joanna Podsiadły po rozpoznaniu w dniu 19 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Gl 1063/05 w sprawie ze skargi przedsiębiorcy A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 kwietnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz przedsiębiorcy A. kwotę 450 zł (czterysta pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 3 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Gl 1063/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi przedsiębiorcy A., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 kwietnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku.

1.2. WSA w Gliwicach przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.

1.3. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy rozstrzygniecie organu pierwszej instancji określające podatnikowi zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za lipiec 2001 r. W trakcie postępowania podatkowego ustalono, iż w ww. okresie rozliczeniowym podatniczka świadczyła usługi rozrywkowe polegające na prowadzeniu wesołego miasteczka - działalność przedmiotowo zwolnioną z podatku VAT. Korzystała przy tym z urządzeń, będących własnością obywateli Republiki Czeskiej, którzy posiadali zezwolenia na wykonywanie pracy na terytorium RP wydane przez Wojewodę Śląskiego, i z którymi podatniczka zawierała umowy na świadczenie usług rozrywkowych. Urządzenia wesołego miasteczka zostały natomiast sprowadzone na terytorium RP przez stronę w ramach procedury odprawy czasowej. Przez cały czas świadczenia usług lunaparkowych, właścicielami karuzel byli obywatele Republiki Czeskiej, ponosili oni wszelkie koszty związane z ich utrzymaniem, za użytkowanie sprzętu otrzymywali ekwiwalent pieniężny za narzędzia oraz wynagrodzenie za obsługę urządzeń rozrywkowych w ramach umowy zlecenia. Strona wskazała, iż dokonała zakupu kompleksowych usług rozrywkowych, które polegały na połączeniu dwóch elementów - rzeczowego i osobowego. Sama zajmowała się obsługą organizacyjną Czechów i nie zawierała żadnych umów dzierżawy na korzystanie z urządzeń wesołego miasteczka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne