Wyrok NSA z dnia 3 października 2007 r., sygn. II FSK 1086/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędziowie: NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), WSA del. Krystyna Czajecka- Szpringer, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 14 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Gd 1301/03 w sprawie ze skargi "P.H.P." Sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 2 października 2003 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 lutego 2006 r., sygn. akt: I SA/1301/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w P., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 2 października 2003 r., nr (...), w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych. W uzasadnieniu opisując dotychczasowy przebieg postępowania wyjaśniono, że umową z dnia 20 stycznia 2003 r. P. sp. z o.o. przeniosła na rzecz P. z siedzibą w G. prawo majątkowe w postaci wierzytelności pieniężnych w stosunku do samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej za cenę 89.815 zł.
W deklaracji PCC-1 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, w której strony umowy wykazały należny podatek w wysokości 898,20 zł. W dniu 3 marca 2003 r. spółka P. wniosła o stwierdzenie nadpłaty z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie wykazanej w deklaracji. W uzasadnieniu wniosku stwierdzono, że w sprawie nie występuje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych - bowiem umowa cesji wierzytelności została zawarta w ramach usług finansowych (obrót wierzytelnościami) świadczonych przez nabywcę korzystającego ze zwolnienia w podatku od towarów i usług (art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ - zwanej dalej w skrócie u.p.c.c.). Na potwierdzenie stanowiska powołano się na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 lipca 2001 r., sygn. akt: NI RN 119/00, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 maja 1998 r., sygn. akt: I SA/Lu 378/97 oraz pismo Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2001 r. Decyzją z dnia 31 marca 2003 r. nr (...) Urząd Skarbowy w G. orzekł o odmowie stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych. W ocenie organu podatkowego wyłączenie z obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych (na podstawie art. 2 pkt 4 u.p.c.c.) dotyczy tylko tych przypadków, gdy strona dokonująca sprzedaży wierzytelności będzie z tytułu dokonania powyższej czynności zobowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług lub zwolniona z tego podatku. Decyzją z dnia 2 października 2003 r., nr (...), Dyrektor Izby Skarbowej w G., po rozpatrzeniu odwołania spółki skarżącej, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, że oceniając istnienie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych należy badać status podmiotu, który sprzedaje towar lub w ramach świadczonych usług prawo majątkowe bowiem wyłącznie wówczas czynność cywilnoprawna powoduje obowiązki podatkowe lub ich wyłączenie na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Jego zdaniem użyty przez ustawodawcę zwrot "przynajmniej jedna ze stron" uwzględnia objęcie zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowę zamiany. Z istoty tego zdarzenia wynika, bowiem, że nie ma znaczenia, która ze stron jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Mając powyższe na uwadze stwierdzono, że w rozpoznawanej sprawie skarżąca spółka nie dokonała sprzedaży wierzytelności w ramach świadczonych usług finansowych (zbycie dotyczyło własnych wierzytelności), zatem zasadna jest odmowa stwierdzenia nadpłaty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty